SEÇİMLE ALAKASI YOK

Bakan Vedat Bilgin'in açıklamalarından satır başları şöyle;  "Toplu sözleşme çok önemli bir düzenlemeyi getirdi. 15 bin liraya çıkarıldıktan sonra üzerinde yüzde 45 bütün ücretlere zam yapıldı. Birçok alanda çalışan kamu işçisi var. İşçilerimizi memnun eden bir sözleşme gerçekleştirdik.Bu rakamlar brüt rakamlar. Biz neden bu toplu sözleşmeyi şimdi yaptık? Daha erken yapacaktık deprem girdi araya. Şunun altını çizmemiz lazım bunun seçimle alakası yok yasal bir durum. Kamu işçilerimize yapılan bu sözleşme memnun etmiştir. Bizim yaklaşımımızda memur az alsın işçi çok alsın diye bir şey yok.

Mehmet Şimşek'ten ekonomiye dair önemli mesajlar Mehmet Şimşek'ten ekonomiye dair önemli mesajlar

ENFLASYON FARKINI VERECEĞİZ

Yasal olarak Temmuz ayında da kamu çalışanlarıyla ilgili memur sendikalarımızla oturacağız. Onlara enflasyon farkını vereceğiz. Türkiye tarihinde ilk defa bu ocak ayında verilen refah payı var. Temmuz'da da biz en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisinin benzeri seviyesinde belirleyeceğiz. Enflasyon farkını vereceğiz, refah payı vereceğiz. Bizim hükümetimiz iş başındadır. En düşük memur maaşını en düşük işçi ücreti düzeyine getireceğiz.

FABRİKA FABRİKA DOLAŞIYORUM

Ben fabrika fabrika dolaşıyorum. Geçen gün bir fabrikaya gittik Çubuk civarında Togg ile gittim ben. Biz buna parça ürettik dediler. Ürettiğimz ürünlerin yüzde 76'sı ihraç ediliyor. Türkiye sanayiye dayanarak büyüyor. İşçiler gittiğimiz her yde asgari ücreti, EYT'yi onlar biliyor alkışlarla karşılanıyoruz. Vedat Bey her asgari ücreti arttırdığınızda sizin yaptığınız oranda bir zam istiyor diyorlar. Türkiye'nin kamu çalışanları yani memurlar hiç endişe etmesin. Sayın Cumhurbaşkanımız talimat verdi çalışmamız hazır. Temmuz'da uygulamaya sokulacak. Bu işin seçimle alakası yok."