MÜJDE OLARAK PAZARLIYOR

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bir iktidar düşünün memura, emekliye yüzde 30 zam yapıyor ve bunu büyük bir lütuf gibi sunuyor. Vatandaşın cebinden yüzde 122’yle vergiyi alıyor, yüzde 30’la zam yapıyor ve buna da ‘oy verin’ diyor.                   Bu kadar akıldan izandan kopmuş bir yönetimle karşı karşıyayız. TÜİK veri hırsızlığı ile emekli ve memurun cebinden alıyor, alenen hırsızlık yapıyor. Erdoğan ise TÜİK in bu hırsızlığını kendisi için bir fırsat olarak görüyor ve müjde olarak pazarlıyor. 

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

İktidarın derdi tabi ki ne emeklinin alım gücü ne yaşam memnuniyeti ne asgari ücretlilerin yaşamı ne çiftçilerin ifade ettikleri sorunların çözümü. Bunlar etin, makarnanın, yoğurdun fiyatını bilmezler. Bilseler vatandaşını bu sefalet ücretlerine mahkûm etmezler. Türkiye’de 75 milyon insan yaşamını "açlık ve yoksullukla" mücadele ederek sürdürüyor. Patatesin taneyle alındığı İnsanların en temel gereksinimi olan palto gibi kıyafetleri kampanyalarla krediyle almak zorunda kaldığı adeta boğazına kadar çaresizliğe gömüldüğü ı zamana tanıklık ediyoruz. Partimizin en düşük emekli maaşının asgari ücrete yükseltilmesi için CHP’nin verdiği kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

ADETA EL KOYDU

Bu yıl da TÜİK'in çarpıtmaları sayesinde memur ve emekliler açlık sınırının altında bir zam artışına muhtaç edildi. TÜİK memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu. Memur ve emekli maaşları asgari ücret oranında artırılmalı, en düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir. DİSK'in yaptığı araştırmaya göre 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7,9 milyonu, yani yüzde 60'ı asgari ücretin altında gelire mahkûm edilmiş durumda. Emeklilerin yüzde 47'si, yani 4,3 milyon emekli ya iş arıyor ya çalışıyor. Bu rakamlar her geçen yıl daha da artıyor. Bu şartlar altında emeklilerimizin insanca yaşayabilecekleri bir gelire ihtiyaçları var. Göstermelik ve inandırıcılıktan uzak enflasyon rakamlarının altında ezilmelerine son verilmeli, en düşük emekli maaşını en az asgari ücrete eşitleyecek bir zam düşünülmeli.

TÜİK ENFLASYONU MU?

Yaptığı açıklamalarda kamu çalışanlarının ve emeklilerin enflasyona ezdirilmediğini ifade eden Cumhurbaşkanına ve %30 lük zammı çılgınca alkışlayan ‘’sözde’’ sendikacılara Sormak isteriz: acaba emekçiler ve emekliler hangi enflasyona ezdirilmedi?   Kamu çalışanlarını ve emeklileri ezdirmediğinizi iddia ettiğiniz enflasyon sokağın çarşının pazarın enflasyonumu yoksa hükümetin siparişi ile hazırlanmış artık makyajı aşıp bir dizi estetik operasyon yapılan TÜİK enflasyonu mu?”