HÜKÜMETE DOĞRUDAN TALİMAT
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldi. Görüşmede; EYT, asgari ücret ve çalışma hayatına dair konular ele alındı.

Milyonlarca kişinin gelirini doğrudan ve dolaylı yoldan etkileyen asgari ücret zammı Aralık ayının ikinci yarısında netleşecek. Asgari ücret 2022 yılında önce yarım asrın en büyük artışı ile 4 bin 253 TL ardından yaklaşık yüzde 30'luk Temmuz zammı ile net 5 bin 500 TL'ye yükseldi. Erdoğan küresel düzeyde artan enflasyonun vatandaşın alım gücü üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak hükümete doğrudan talimat verdi.

Bununla beraber vatandaşın refahını artırıcı adımlar için iki Bakanlık 2023 yılında geçerli olacak kapsamlı düzenlemeler konusunda çalışma başlattı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN İLK ADIM GELDİ
Başkan Erdoğan'ın talimatları sonrası asgari ücret için ilk adım geldi. İşçi, işveren ve hükümetten oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayında toplanarak uzlaşma usulü ücreti belirleyecek. Aralık ayından önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde tespit çalışması başladı.

Asgari ücret 2023 belirleme çalışmaları çerçevesinde derlenen sonuçlar ve enflasyon rakamları Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında önemli bir belirteç olarak bulunacak.