Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir. Bunu yapmak zorundayız. Bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum” dedi.
Türkiye’nin geçtiğimiz Aralık ayı sonunda tarihi bir Asgari Ücret sözleşmesine imza attığını söyleyen Bakan Bilgin, “Bundan tüm toplum memnun olmuştu. Asgari ücret başkanının da vurguladığı gibi sadece asgari ücretle değil toplumsal etkileri olan bir ücret birimidir. Asgari ücretin üstünde çalışanların ücretlerini de yukarı doğru çekmek zorunda hissettiği hiyerarşik yapı var. İşverenler bu düzenlemeyi yapmak zorundadırlar” dedi.
Dünyanın ekonomik sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Bakan Bilgin, asgari ücretin de yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi. Bilgin, “Enflasyonun gelir dağılımını bozucu etkisi var. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini değiştiremediği için sosyal devlet devreye girmelidir. Çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak sosyal devlet tedbirlerini devreye sokmak mecburiyetindeyiz. Hep asgari ücretin normal sürede toplanması gerektiğini söylemiştim. Bugün geldiğimiz ortamda çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir, bunu yapmak zorundayız. Bu konuda da elimizdeki en iyi araç asgari ücreti yeniden belirlemektir. 6.5 milyona yakın bir kesimi oluşturuyor. Onlarla sınırlı değil, onların üstünde maaş alanlarda da pozitif etki yapacaktır” dedi. 
TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay da, uzun yıllar sonra ilk defa asgari ücretle ilgili bir toplantı yapıldığını belirtti. Atalay, “Son 5 aydır enflasyonda olan yüksek artış özellikle gıdada olan yüksek artıştan kaynaklanan bir iş.  Asgari ücrette Ocak'ta güzel zam yaptık ama gıdadaki enflasyonla eridi. Sabit gelir, dar gelirli, emekli ve çalışanlar en büyük sıkıntıyı çeken kesimler. Savaş, kovid bitmedi biliyorum. Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde kamuoyunu, asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme olur diye arzu ediyorum” dedi.