TALEPLER DEĞERLENDİRİLDİ

Gazeteci Nurettin Eryılmaz’ın anne acısı Gazeteci Nurettin Eryılmaz’ın anne acısı

Ticaret Bakanlığı tarafından berber, güzellik salonu ve kuaförlerin haftanın bir günü zorunlu olarak kapatılmasını içeren karar 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sektör paydaşları tarafından Bakanlığa iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alındığı anımsatıldı.

SAKARYA'DA PAZAR VE SALI!

Ticaret Bakanlığının uygulamasıyla birlikte haftada bir gün kapalı kalacak berber, kuaför ve güzellik salonları için Sakarya Valiliği karar aldı.  Alınan kararla birlikte Sakarya’da erkek berberlerinin pazar günü, kadın kuaförleri ve güzellik salonlarının salı günü kapalı olmasına karar verildi. İlçelerde ise erkek berberlerinin pazar günleri, kadın kuaförleri ve güzellik salonlarının ise pazartesi günleri kapalı olmasına karar verildi.

BİR HAFTA ÖNCESİNDEN

Vali Yaşar  Karadeniz tarafından imzalanan kararda özel günlere de dikkat çekildi. Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının kapalı olduğu günler ile ilgili olarak;  "Ramazan ve Kurban Bayramına denk gelen günler dâhil olmak üzere 1 hafta öncesinde, yeni Eğitim-Öğretim yılına denk gelen günler dâhil olmak üzere; 1 hafta öncesinde, düğün (damat tıraşı- gelin başı) ve sünnet töreni sahipleri için davetiye ile birlikte kayıtlı olunan Meslek Odasına bilgi verilmesi hallerinde, Valilik Kararından istisna olarak iş yerlerini açabilmelerine, uygulamaya aykırı hareket edenlere, 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 18’inci maddesinin 1'inci fıkrasının (ı) bendine göre işlem yapılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Editör: Zhantor Jateey