ONS ALTIN 13 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ GÖRÜLDÜ

Gram altın için dolar kuru ile beraber yönü belirleyecen ons altın ABD'de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon ve tarım dışı istihdam verisi sonrası 13 ayın dibini gördü. Sabah’ın haberine göre Fed baskısında olan ons altın, son açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi eylül ayı toplantısında 100 baz puan faiz artırım beklentisini güçlendirdi. Bununla beraber spot altın 1.730 dolar seviyelerinden son 13 ayın en düşük seviyesi olan 1.660 dolar düzeyinin altına sarktı.

ABD ENFLASYON VERİSİ BEKLENTİLERİ AŞTI

Enflasyon Ağustos ayında ABD'de yüzde 8,3 düzeyinde gerçekleşerek beklentilerin üzerinde seyretti. Ekonomistlerin beklentisi enflasyonun yüzde 7,9-8 civarında gerçekleşeceği yönündeydi.

ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesi de Fed'in faiz artırımları yönünde elini güçlendiren bir diğer etmen oldu.

ALTIN 'FAİZ' DARBESİ YEDİ

2021 yılına 1900 dolar, 2022 yılına 1815 dolar civarında giriş yapan ons altın yaklaşık 2 yıldır toparlanamıyor. Altın fiyatları, Rusya Ukrayna Savaşı ile artan jeopolitik risklerle bir dönem 2.070 dolara kadar yükselse de, küresel düzeyde artan enflasyon nedeniyle şahinleşen merkez bankaları nedeniyle baskı yedi.