Sakarya Büyükşehir Belediyesi, akademik alanda birçok program yürütüyor. Özellikle tasavvuf alanında eğitim camiasının önemli değerlerine yer veriyor. Pandemi sebebiyle ara erilen Mesnevi eğitimleri yeniden başladı. Sakarya Üniversitesi'nin tasavvuf alanında tecrübeli isimlerinden bir tanesi olan İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezai Küçük ilk dersini verdi.

mesnevi2

Tasavvuf buluşması
Tasavvuf ehli ve mesneviye ilgili çok sayıda katılımcı Adapazarı Alicanlar Konağı'nda gerçekleştirilen ilk derse yoğun ilgi gösterdi. Konak içindeki ders alanı tamamen doldu. İlk derste mesneviye dair önemli notlar paylaşıldı. Peygamberin ve Hz. Mevlana'nın hayatından örneklerin verildiği ilk derste Allah'a bağlılık, imanın en güçlü tarafı, tasavvufun katkısı, insanın aslını arayışı, ahde vefa ve mesneviyi anlamak konuları üzerinde söyleşiler yapıldı.

mesnevi3

Her hafta perşembe
Katılımcılar, programın yeniden başlamasından dolayı memnuniyetlerini ifade ederek Büyükşehir'e teşekkür etti. Derslerin her hafta perşembe günü saat 18.00'da Alicanlar Konağı'nda devam edeceği bildirildi. Katılım için herhangi bir şart ise bulunmuyor. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Sakarya'mızda özellikle tasavvuf sanatına ilgili vatandaşların bir araya geleceği programlar oluşturuyor, bu alana önem gösteriyoruz. Kıymetli hocamız Doç. Dr. Sezai Küçük'ün ders verdiği Mesnevi Okumaları'nın yeniden başlaması görülmeye değer bir heyecan oluşturdu. Her hafta perşembe günü Alicanlar Konağı'nda buluşuyoruz" denildi.