AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz"Oy pusulasının üzerine herhangi bir işaret koyduğunuzda ya da iki yarı yere mühür vurduğunuzda ya da azıcık yırttığınızda, leke sürdüğünüzde bu pusulanın geçersiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak birtakım kesimler,  'AK Parti'ye oy verenleri bu şekilde yönlendirelim ki oyu geçersiz olsun' diye hesap yapıyor. Buna ilişkin bir strateji güdüyor." dedi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada #cehapeyiboykotet başlığıyla, AK Parti seçmeninin oylarının geçersiz sayılması için çirkin bir kampanya başlatıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, bugün katıldığı canlı yayında oy pusulaları ile ilgili yapılan manipülasyonu anlatarak vatandaşları uyardı. 

Yavuz, seçim atmosferinin başlamasıyla manipülasyonların, birtakım kriz, kaos ortamı oluşturmaya dönük hareketlerin daha çok arttığını belirterek, "Manipülasyonlara, birtakım dezenformasyonlara tevessür etmeye şimdiden başladılar. Mesela daha geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaygın şekilde bir görsel dolaşıma soktular. Güya görsel AK Parti'yi düşünüyor ve diyor ki; 'AK Partililer oy verme günü CHP'nin üstüne çarpı at, bundan hiçbir şey olmaz, mührünü de AK Parti'ye vur.' Hâlbuki bu oy geçersiz olur. Bu manipülasyonu bizim tabana yönelik yapmaya çalışıyorlar." ifadelerini kullandı. 

manipulasyon_amacli_paylasim
"OY PUSULASINA İŞARETLEME YAPILAMAZ"
Oy pusulalarının üzerinde herhangi bir işaretleme yapılamayacağının altını çizen Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:
"Oy pusulasının üzerine herhangi bir işaret koyduğunuzda ya da iki yarı yere mühür vurduğunuzda ya da azıcık yırttığınızda, leke sürdüğünüzde bu pusulanın geçersiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak birtakım kesimler, 'AK Parti'ye oy verenleri bu şekilde yönlendirelim ki oyu geçersiz olsun' diye hesap yapıyor. Buna ilişkin bir strateji güdüyor. Seçim süreci ilerledikçe daha çok şey göreceğiz. Resmi kanallardan ya da bizlerden bir açıklama olmadığı sürece güvenmeyin, özellikle 'AK Partiye oy verin ama CHP’ye de çarpı atın' gibi paylaşımlarla insanları yanıltmaya çalışıyorlar. Bu yanlış olur, bu pusula geçersiz olur. Bunu hepimizin bilmesi lazım."