PROJE ÇALIŞMASI

Milli İrade Derneği'ne  yeni hizmet binası! Milli İrade Derneği'ne yeni hizmet binası!

Akyazı ve Hendek ilçelerinde özel bir şirket tarafından 4 yaylanın bulunduğu alana 10 adet rüzgar türbini kurulacak. Firma 650 milyon liralık proje için ÇED başvurusu yaptı.  Galata Wind Enerji A.Ş. tarafından Akyazı Dokurcun, Madenler, Gökçeler, Dedeler; Hendek Aksu, Kurtuluş, Yeniyayla, Dikmen Mahalleleri sınırlarında 10 adet türbin ve 50 MWm / 50 MWe kurulu güçte “Kurtuluş Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES)” projesi çalışması başlatıldı.  

10 ADET TÜRBİN

Proje kapsamında 5 MWm/5 MWe kurulu güçte 10 adet türbin kullanılacak olup toplam kurulu gücü 50 MWm/50 MWe olacak. Proje alanında türbin kurulumuna ek olarak 50 MWh toplam depolama gücüne sahip Elektrik Depolama Tesisi (EDT) kurulması planlanıyor. Depolama tesisinde lityum iyon batarya teknolojisi kullanılacak.  Üretilen ve depolanan elektrik enerjisi Bakacak RES TM, 154 kV’ye bağlanarak ulusal enterkonnekte sisteme verilecek. 

ELEKTRİK ÜRETİMİ

Kurtuluş DRES projesi kapsamında EPDK tarafından Önlisans Belgesi verildi.  Projenin hayata geçmesi ile birlikte toplam yılda 200.000.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor.  Turnalık, Kındıra, Çiğdem ve Dikmen Yaylaları'nın yer aldığı bölgede kurulacak 10 rüzgar türbini ve Elektrik Depolama Tesisi için ÇED Süreci başlatıldı.  Öte yandan söz konusu proje alanının 17 km güneybatısında Adapazarı RES ve 28 km güneybatısında ise Geyve RES'ler bulunuyor.