Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu raporuna göre çok kuvvetli yağışlar geliyor. 26 Haziran pazartesi için 6 il kırmızı, 9 il turuncu, 8 il ise sarı kodla uyarıldı. Meteoroloji, günlerdir birçok kenti kuvvetli yağışa karşı uyarıyor. Yarın da 23 kentte kuvvetli yağış bekleniyor. AFAD tarafından yapılan son dakika açıklamasında yurt genelinde beklenen sağanak yağışa ilişkin vatandaşlara uyarıda bulunuldu. Bu gece saatlerinden itibaren yağışların şiddetini artıracağı belirtilirken, çok sayıda ilde helikopter ve botların göreve hazır olunduğu ifade edildi. 

afaddan_sakarya_icin_turuncu_kod2

AFAD'ın açıklaması şöyle; "Meteoroloji'den alınan bilgilere göre Batı Karadeniz'de halen devam eden yağışlar, bu gece saatlerinden itibaren şiddetini artıracaktır. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında; ilgili afet grupları AFAD Yönetim Merkezi'nde grup temsilcilerinin katılımıyla toplanmıştır.  Meteorolojik uyarı verilen illerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuza geçilmiştir. 1 helikopter Sinop iline,1 helikopter Bartın, Amasra'ya görevlendirilmiştir. Kamu kurumları ve belediyeler, yaşanabilecek olumsuzluklara destek vermek amacıyla, iş makinesi ve personel görevlendirmek üzere teyakkuza geçirilmiştir. Ayrıca, meteorolojik uyarı verilen illere sınır ve yakın tüm iller teyakkuza geçirilmiştir. 4 Bakanlığımızca; Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat ve Sakarya illerinden Bartın, Düzce, Kastamonu, Zonguldak ve Sinop illerine, toplamda 104 personel, 14 araç ve 10 bot görevlendirilmiştir."

KIRMIZI KOD
KASTAMONU, SİNOP, ZONGULDAK,BARTIN, KARABÜK, DÜZCE

KIRMIZI KODUN ANLAMI
Meteoroloji`nin sitesinde yer alan bilgiye göre, kırmızı kodlu uyarı hava durumunun çok tehlikeli olduğunu anlatıyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin ediliyor. Büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminler sıklıkla takip edilmeli.

TURUNCU KOD
SAMSUN, SAKARYA, BOLU, ÇANKIRI, KIRIKKALE, ÇORUM, YOZGAT, AMASYA, TOKAT

SARI KOD
İSTANBUL, ANKARA, BURSA, KOCAELİ, BİLECİK, ORDU, SİVAS, YALOVA