GÖZALTI KARARLARI ALDI

15 Temmuz gecesi meslektaşlarıyla bir mekanda oturan dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay, darbe girişimcinden haberdar olur olmaz görevinin başına döndü ve FETÖ'cü darbeciler hakkında gözaltı kararları aldı. Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay, darbe girişimi engellendikten sonra  örgüte yönelik yapılan en kiritik soruşturmaları yürüttü. Şu an İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Can Tuncay  "Fetullahçı Terör Örgütü’nün Genel Yapısı, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz İçerisindeki Yapılanması ve Ankesörlü / Kontörlü Sabit Hat Soruşturmaları" adlı bir kitap yazdı.

İLK YER SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI

Kitaptaki en önemli konulardan biri FETÖ'nün Hava Kuvvetleri İmamı Adil Öksüz'ün kaçış öyküsü.

Darbe gecesi Akıncı Üssü'nde  olduğu için gözaltına alınan Adil Öksüz mahkeme tarafından serbest bırakıldıktan sonra ilk işi uçakla İstanbul'a gitti. Astsubay Zeki Çınkır’a ait telefonla görüşmeler yapan Adil Öksüz’ün baz istasyonu kayıtları Sabiha Gökçen Havalimanı'nda sinyal verdi. Saat 09.27’de, yani uçağa binip İstanbul’a gittikten sonra yine Zeki Çınkır’ın kullandığı telefonla görüşme yaptı.

Sabah 8 sularında havalimanına iniş yaptığında kendisini karşılayan kişi ise, kendisi gibi örgüt üyesi olan kayın biraderi Ali Sami Yıldırım'dı. İkili Saat 11 sularında Üsküdar'da bir örgüt evine geçti.

Öksüz, akşam 22.48’de yine Üsküdar ve Ataşehir'de baz istasyonundan telefon görüşmeleri yaptı.

SAKARYA'YA GİDİYOR

Ertesi gün 12.43’te rotası bu kez Sakarya Akyazı'ydı. Tarihler 19 Temmuz 2016, saatler 20.45’i gösterdiğinde güvenlik güçleri Öksüz’ün kayın babası Cevat Yıldırım'ın Sakarya'daki evinin önünde belirdi. 22.30'a kadar yapılan aramada Öksüz bulunamadı. Çünkü aynı saatlerde kayın biraderiyle birlikte çoktan İstanbul yoluna çıkmıştı. Yapılan değerlendirmeye göre Öksüz ya baskın ihbarı aldı, ya da bu ihtimali düşünerek orada daha fazla kalmak istemedi. İkili daha sonra Üsküdar'da örgütün üst düzey isimlerinden Şükrü kod adlı Rüştü Karakaya ile buluştu. Kayınbirader Ali Sami Yıldırım, Öksüz'ü Karakaya'ya teslim ederek oradan ayrıldı. İkili Üsküdar Bulgurlu'da bulunan örgüt evine geçti.

YENİ ADRES "AKSİYON”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kaçış süreciyle ilgili ifade veren "Aksiyon" kod adlı gizli tanığın Öksüz’ü darbe sonrası ilk gördüğü yer işte burası. İddialara göre, Karakaya, Öksüz’ü gizli tanığa emanet ediyor. Şahıslar saklanmak için bir kaç gün bu örgüt evini kullanıyor. Firariler, birkaç gün sonra güvenlik gerekçesiyle yer değiştirmeye karar verdi. Yeni adres "Aksiyon" kod adlı tanığın kendi eviydi. Adil Öksüz, 26 Temmuz'da, örgüt evinden Karakaya'ya ait 06 BP 4520 plakalı araçla çıkış yaptı. Demokrasi nöbetlerine katılan vatandaşların araçlarını Türk bayraklarıyla süslediklerini gören zanlılar, bunu bir kamuflaj yöntemine dönüştürdü. Öksüz arka koltuğa oturdu, arka cama ise Türk bayrağı yapıştırdılar. Böylelikle  gizli tanık Aksiyon'un evine ulaştılar.

AKSİYON'UN EVİNE GEÇTİLER

Bu yolculuk, bölgedeki plaka algılama sisteminin kameralarına yansıyarak resmi kayıtlara girdi. Öksüz bir süre Üsküdar'da bulunan gizli tanığın evinde saklandı. Gizli tanık Aksiyon, Adil Öksüz'le ilgili "Televizyonu açtırmadı, sürekli internet üzerinden birileriyle yazıştı" dedi.  Tarihler, 4 Ağustos'u gösterdiğinde Öksüz yeniden adres değiştirdi. Gizli tanığın evine gelen firari FETÖ şüphelisi Bahadır Kod adlı Cihat Yıldız, Öksüz'ün şahsi eşyalarının bulunduğu siyah valizle evden çıkan ilk isim oldu.

CADDEYE ÇIKTILAR

3 isim gece karanlığından da faydalanarak 23 sularında, mezarlıktan yaya olarak geçerek caddeye çıktılar. Kendilerini 2 araç bekliyordu. Öksüz film cam kaplı öndeki aracın arka koltuğuna oturdu. Gizli tanık ise arka araca geçti. Araçlarda FETÖ'CÜ Alper Karabulut ve Zafer Çay bekliyordu.  Arkadaki araç öne geçti ve Öksüz’ün meçhule giden yolculuğu başladı. Bundan sonrası ise tam bir bilinmezlikti. Savcılık, gizli tanık Aksiyon'un anlatımıyla plaka tanıma sistemindeki verileri eşleştirip yol haritası hazırladı. Hazırlanan yol haritasına göre, Öksüz ve beraberindekiler E-5 güzergahını kullanıp, Bayrampaşa ayrımından Esenler Otogarı civarına geldi.

BAYRAMPAŞA'DA SIR OLDU

Saatler 5 ağustos 00.58'i gösterdiğinde birer saniye arayla iki araç Esenler Otogarı önündeki plaka algılama sistemi kamerasından geçerken görülüyor. 9 dakika sonra ise O-3 Avrupa yolu ve E-5 güzergahını takip ederek Mecidiyeköy’e vardıkları anlaşılıyor. İki aracın birlikte görüldüğü son yer burası oluyor. Araçtakiler Esenler'den ayrıldığında, bir kişi eksiktiler. Eksik olan kişi, Adil Öksüz'dü. Savcılık değerlendirmesine göre; Otogar-Mecidiyeköy hattı arasında geçen zaman farkı nedeniyle Öksüz'ün Esenler-Bayrampaşa arasında bir yere bırakıldığı düşünülüyor.

AYNI ARAÇLA GİTTİ

Öksüz'ü taşıyan 34 EM 4517 plakalı aracın karanlık sicili bununla da sınırlı değil. PAS kameralarına göre araç, darbe öncesi de kullanılmış. 11 Temmuz 2016'da Pensilvanya'ya giderek darbe talimatlarını alan Öksüz'ün havalimanına gidip gelirken de aynı aracı kullandığı ortaya çıktı.