İlçelerde düzenlenen Ziraat Odaları Genel Kurul toplantıları, Adapazarı Ziraat Odası ile davam etti. Sakarya Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda düzenlenen Adapazarı Ziraat Odası Genel Kurul toplantısına Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Tarım İl Müdürü Ali Ulvi Özerdem, Serdivan Kaymakamı Ali Candan, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, SESOB Başkanı Hasan Alişan, APEK Başkanı Sebahattin Karasakal, ilçe kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda misafir katıldı. Genel kurulda tarıma verdiği katkı ve desteklerden dolayı Başkan Yüce’ye plaket takdim edildi.

adapazari_ziraat_odasi3

“İstişare içerisinde çalışıyoruz”
Genel Kurulda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Sakarya’mız tarımından sanayisine, eğitiminden turizmine, kültüründen sporuna kadar çok yönlü bir şehirdir. Büyükşehir Belediyesi olarak; şehrimizin bu yönleri hakkında çeşitli kuruluşlarla birlikte istişarelerde bulunuyor, Sakarya’mızın avantajları konusunda hassasiyetle duruyoruz. “Tarlada izi olmayanın, Harmanda yüzü olmaz” der Atalarımız. Bizler tarlamızı sürüyoruz, çapalıyoruz, gübreliyoruz, her türlü bakımını yapıyoruz. Yapıyoruz ki yüzümüz olsun, yüz güldürücü verim elde edelim. Toprak öyle bir velinimettir ki; ne kadar emek verirsen, ne kadar değer verirsen sana kat kat fazlasını geri verir. Bu sebeple Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde toprağa, tohuma yani tarıma çok fazla önem gösteriyor, tüm imkânlarımızı sunuyoruz” dedi.

adapazari_ziraat_odasi2

6 ayda 700 ton domates hasadı
Konuşmasında tarımda atılan adımlara da yer veren Başkan Yüce, “Türkiye’de kendi alanında ilk olma özelliği taşıyan projemiz Seracılık Mükemmeliyet Merkezimiz ile örtü altı tarımın en ileri örneklerinden birini sunmaktayız. 53 bin metrekarelik alan üzerinde kurduğumuz tesisle yıl boyu üretimi sürdürmekteyiz. Jeotermal ısıtmalı topraksız tarım ile organik üretim gerçekleştirdiğimiz serada 2022 yılının 6 aylık periyodunda 700 ton ürün hasat elde ettik. 8 çeşit domatesin üretildiği serada alınan ürünleri iç piyasada İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerde tüketiciyle buluşturduk. 2023’te serada 40 bin metrekare alanı kaplayacak şekilde 98 bin fideyi toprakla buluşturacağız. Türkiye’ye örnek proje olan Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, hem ülke hem de şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

adapazari_ziraat_odasi4

Sürdürülebilir tarım
Başkan Yüce, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, “Atalarımızdan miras olarak devraldığımız toprakların korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz, edeceğiz. Bu konuda ortak fikirlerde buluştuğumuz tüm paydaşlarımıza canı gönülden teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bugün burada bir araya geldiğimiz Adapazarı Ziraat Odası Genel Kurulu toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.