ASIRLIK HİKAYELER
Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP) 261. Genel Toplantısı’nda konuşan Başkan Ülker Önder Döker, şu açıklamalara yer verdi: “Kentimizin şehir içi ulaşımının raylı sistem ile yapılması hem yurt ekonomisine hem şehir trafiğine uygun düşeceği görüşülmüş ve halkında arzu ve isteği ile ayrıca Adapazarı merkez garının Mithatpaşa’ya taşınmaması üzerinde fikir birliği oluştuğunu tespit ettik. Bazı istasyonların asırlık hikayeleri saklar bağrında işte onlardan biri de Adapazarı Garı ve Ada Treni’dir.

YETKİLİLERE ÖNERİ
Şehrimiz Marmara Bölgesinin nüfus bakımından 6. büyük ili olması ve merkezi bir yerde bulunması nedeni ile şehirlerarası ulaşımın emniyetli, nakliyenin güvenli yol merkezidir. Yetkililere öneri olarak sunuyoruz. Pamukova tren hattı, Geyve Alifuatpaşa, Arifiye arasındaki ulaşımı, nakliyeyi ekonomik olarak sağlayabilir. Yine Sapanca, Arifiye, Adapazarı Adaray’la ile şehir merkezine aynı şekilde ulaşım sağlanır.

RAYLI SİSTEM VE LİMAN
TOYOTASA’nın kuruluşunda 1994 senesinde Karasu Adapazarı arasında raylı sistem ve liman talebinde bulunmuşlardı. Liman yapıldı, neden yarıda kaldığını bilmiyoruz. Eğer oda yapılırsa Karasu, Ferizli, Söğütlü, Adapazarı Demiryolu ile bağlanmış hem ulaşım hem nakliyenin ucuz bir şekilde yurt ekonomisine katkısı devam edecektir.

IMG-20221212-WA0003
DAHA YÜKSEK PAY
Karasu, Bartın, Zonguldak arasında önerilen demiryolu ile Adapazarı üzerinden Doğu ve Güney Anadolu’ya, Akdeniz’e de ulaşım ve nakliye sağlanmış olacaktır. Bu vesile ile Adapazarı demiryolu ulaşımı sayesinde Cazip İş Merkezi haline gelecek Sakaryalılar gayri safi milli hasıladan daha yüksek pay alacaktır.

MODERN BİR ŞEHİR
Şehir içi ulaşımı Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın raylı sistem projesinden vazgeçmemesi modern bir şehir olması için çok önemlidir. Yurt ekonomisine de faydası olacaktır.  Raylı sistemde kullanılacak TÜRASAŞ’ın ürettiği raylı sistem araçları şehrimizde yapılmaktadır. Dışa bağımlı değildir. Hava kirliliği, azalacaktır. Şehir trafiğini rahatlatacaktır. 

HUZURSUZLUK YARATIYOR
Son günlerde halk arasında kentsel dönüşümden dolayı Ada Garı ve trenin kalkacağı söylentisi huzursuzluk yaratmaya başlamıştır. Bir ara Ada Garı’nı ve treni Arifiyeye kaldırmak isteyen zihniyet için halkımızın da isteği sonucu SASTOP’un imza kampanyası ile kışın 50 bin imza toplanıp Ankara’ya gidilip TCDD yolları genel Müdürlüğüne ve TCDD taşımacılık A.Ş. ile görüşmeler yaptık.

SEFERLER YETMEZ OLDU
TCDD Genel Müdürü Sakarya’da yaptığımız toplantıda bir önceki Büyükşehir Belediyesi yönetimine 3 adet alt üst geçit teklif ettiklerini ve kabul edilmediğini söylediler. Trenimiz şu anda dolup dolup taşıyor yer bulamıyoruz. Seferler yetmez oldu. Yöneticilerimize sesleniyoruz. Ada Garı’nın yerinin değiştirilmeyeceğini, seferlerin arttırılacağını, halkımızın huzur içinde olmasını, yöneticiler olarak böyle bir uygulamaya izin vermeyeceklerini açıklamalarını halkımız bekliyor. Bu dedikodulara son verilmesi arzu ediyoruz.”