137 öğrenci hafızlık icazeti aldı 137 öğrenci hafızlık icazeti aldı

Sakarya'nın Karasu ve Kaynarca ilçelerinin ortasında bulunan, 24 kilometrekarelik alanıyla alaca balıkçıl, kaşıkçı, çeltikçi, karabatak, dalgıç türleri, bahri, pakta, altıngöz, kadife ördek, sülün, çulluk, yaban ördeği, deniz ve balık kartalları gibi 200'e yakın yerli ve göçmen kuşun barındığı longoz, yılan balığı, sazan, yayın, kızılkanat, turna, kefal gibi balıklara da ev sahipliği yapıyor.
Özellikle sabah saatlerinde açan, akşama doğru kapanan nilüferleriyle ziyaretçilerini büyüleyen longozda, dişbudak, kızılağaç, karaağaç, söğüt, yabani siklamen ve eğrelti otu yanında göl soğanları, su menekşesi gibi endemik türler de yer alıyor.
Birinci derece sit alanı olarak korunan longoza gelen ziyaretçiler, 750 metre uzunluğundaki ahşap yürüme yollarında bitki ve kuş türlerini gözlemleyebiliyor, doğal güzellikleri keşfetme fırsatı yakalıyor.
Deniz, göl, kumul ve orman ekosistemlerini bir arada barındırmasıyla ziyaretçilerine görsel şölen sunan longoz, biyolojik çeşitliliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.
İstanbul’dan gelen ziyaretçi Erol Karlı, "Muhteşem bir doğa, çeşit çeşit kuşlar, hayvanlar ve dünyada  çok az bulunan suda yetişen nilüfer çiçekleri onları gördük. Yılanları, kurbağaları, kaplumbağaları, balıkları her şeyi gördük. Her şey muhteşem. Hava çok harika. Her yıl da tekrar ediyoruz. Herkese de gelip görmesini tavsiye ederim" dedi. 

Longoz5
Oğuz Uyar da Ankara'dan geldiğini söyleyerek, "Bayram tatili için. Longozu gezdik bayağı güzel, nilüfer çektiklerini gördük. Yılanlar vardı. Onlar dikkatimizi çekti. Değişik çeşitleri vardı. Burayı da güzel ambiyans haline getirmişler. Çok güzel yapmışlar. Yani temizlik olarak da güzel. Belediyemize bu konuda teşekkür ediyorum. Herkes çok beğendi. Herkesin de buraya gelmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ise, longozun farklı bitki örtüsüyle, yeşiliyle ve en önemlisi nilüfer çiçekleriyle, ülkenin her tarafından ziyaretçi ağırladığını ifade etti.

Longoz2
Başkan Alemdar, "Longozda 200'den fazla kuş çeşidi var. 12 ayın yaklaşık 10 ayı sürekli hizmet verdiğimiz longoz denize yakın ve en önemlisi de insanların yeni keşfettiği ve ancak kısa zamanda uğrak noktası olan bir yer haline geldi. Longozu 3 günde yaklaşık 15 bin kişi ziyaret etti" dedi. / Mehmet KARAKAŞ

Longoz6

Longoz4

Longoz3
 

Editör: Ayşen Kolçak