Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 37’inci konuşmacısı Türkiye Vaşington Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan olacak. ‘Eğitim ve Ar-Ge’de Amerika-Türkiye Ekosistemleri’ başlığıyla düzenlenecek söyleşinin moderatörlüğünü İletişim Koordinatör Yardımcısı Öğretim Görevlisi İlknur Çakar yapacak. Söyleşide, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitim ve araştırma olanakları, Türkiye ile karşılıklı Ar-Ge etkileşimleri, ABD’de eğitimin avantajları ve dezavantajları ile ortak çalışmalar konuşulacak. 16 Kasım Çarşamba günü saat 15.00’te gerçekleştirilecek söyleşi, üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanacak.

Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan kimdir?

1977 yılında Almanya Wedel’de dünyaya gelen Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1994 yılında başladığı tıp eğitimine 1999 yılından sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde devam etti. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında uzmanlığını aldı. Macaristan’ın Szeged Üniversitesi, Hollanda’nın Leiden Üniversitesi ve İngiltere’nin Oxford Üniversitesi gibi farklı üniversitelerde bulundu. Japonya Sağlık Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi ile Bulaşıcı Hastalıkların Kontrolü üzerine ortak eğitim faaliyetleri yürüttü. Uluslararası işbirliklerine önem veren ve düzenli aralıklarla bu faaliyetlere devam eden Tufan, 2018’de profesör unvanını aldı.

2015 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurul Üyeliği’ne atandı. 2016 yılında YÖK Yürütme Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Tanıma ve Denklik mevzuatının geliştirilmesine katkı sağladı. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Eylem Planı’nı hazırladı. EUA Akademi’de Kadın Çalışmaları-SHE Figures’ün Türkiye temsilciliğini yaptı. Dezavantajlı gruplara yönelik olarak Engelsiz Üniversiteler Ödüllerini hayata geçirdi. Mülteci  akademisyenleri konu alan Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi’ni yürüttü. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Güvenli Kampüs çalışmaları, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitelerde Genç Ofislerin kurulması çalışmalarını sürdürdü. YÖK Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Komisyonu ve Engelli Çalışma Grubu’nun yürütücülüğünü yaptı. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yürütme Kurulu, Ulusal Koronavirüs Koordinasyon Kurulu üyeliklerinde bulundu. YÖK Genel Kurulu Üyeliği’ne 2019 yılında tekrar atanan Tufan, Kasım 2021’de Vaşington Eğitim Müşaviri olarak atandı. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesidir. Evli ve iki çocuk annesidir.