YÜZDE 3,00-3,25 ARALIĞI
Tüm dünyanın merakla beklediği Amerikan merkez bankasının (Fed) faiz kararı açıklandı. Fed politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3,00-3,25 aralığına yükseltti. Ülkede yüksek enflasyon nedeniyle politika faizleri art arda beşinci kez artırılmış oldu.

Analistler kasım toplantısı için ise tahminlerin 50 baz puanda yoğunlaştığını dile getiriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bugün (22 Eylül Perşembe) (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz kararı piyasaların beklediği diğer önemli veriler arasında.

FAİZ ARTIŞI SİNYALİ!
Fed’in açıklamasında, gelecek ayki toplantılarda faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağı yönündeki yönlendirmenin yeniden kullanılması dikkati çekti. Fed'in ekonomik verilere yönelik projeksiyonlarında ise banka yetkililerinin 2022 sonu için ortalama faiz beklentisi yüzde 4,4 olarak kaydedilirken, 2023 sonu için ise yüzde 4,6 olarak ifade edildi. Fed, Kovid-19 salgınının ardından hızlı ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021'in son çeyreğinde para politikası tonunu değiştirmeye başlamıştı. Banka, mart ayında varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlamıştı. Fed, mart ayı toplantısında, 25 baz puan artışla 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artışını gerçekleştirmişti. Haziran toplantısında 75 baz puanla 1994'ten bu yana en güçlü faiz artırımına giden Fed, temmuz toplantısında da faiz oranını aynı oranda artırmıştı.

SIKINTILARI ARTIRDI
Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin'de Covid-19 salgınına karşı alınan karantina önlemlerinin tedarik zincirindeki sıkıntıları artırmasıyla yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, Fed'in üzerindeki baskıyı daha da yoğunlaştırmıştı. ABD'de enflasyon, haziranda yıllık yüzde 9,1 ile Kasım 1981'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından temmuzda yüzde 8,5’e ve ağustosta yüzde 8,3’e gerilemesine rağmen beklentilerin üzerinde bir seyir izlemişti.

ÖNEMLİ MESAJLAR
Fed Başkanı Powell basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:
"Enflasyonu yüzde 2 seviyesine geri getirmeye hazırız, fiyat istikrarını sağlamak bizim sorumluluğumuz. Fiyat istikrarı olmadan ekonomi çalışamaz. Para politikası duruşumuzu fiyat istikrarını sağlama amacımıza doğru yönlendiriyoruz.

Enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmek için araçlara sahibiz. Faiz artırımlarına devam etmek gerekli olacak. İş gücü piyasasında arz ve talep şartlarının zaman içinde daha iyi bir dengeye gelmesini bekliyoruz. Enflasyon yüzde 2 hedefimizin oldukça üzerinde olmaya devam ediyor, enflasyona yönelik riskleri yukarı yönlü görmeyi sürdürüyoruz.

"DARALTMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Enflasyonda mevcut durumdan memnun olmak için bir zemin yok. Fed bilançosunu daraltmaya devam edeceğiz. Enflasyonun yüzde 2'ye doğru gittiğinin kanıtlarını önümüzdeki aylarda görmek istiyoruz. Enflasyonun yüzde 2'ye doğru gittiğinden emin olduğumuzda faiz artırımı hızını yavaşlatacağız. Faizleri indirmeden önce enflasyonun yüzde 2'ye gerilediğinden emin olmalıyız. Değişen finansal şartların enflasyon üzerinde tam etkilerini görmek büyük olasılıkla biraz zaman alacak.

"GİTMEMİZ GEREKEN SEVİYEDE DEĞİLİZ"
Faizlerde belirli bir seviyeye gitmemiz ve bir süre orada kalmamız gerekli, ancak henüz gitmemiz gereken seviyede değiliz. Uzun vadeli enflasyon bekleyişleri oldukça iyi çıpalanmış olmaya devam ediyor. Bu durum, enflasyonu aşağı getirmeyi kolaylaştıracak. Eğer faiz oranı Fed yetkililerin ortaya koydukları tahminlerin orta noktasına gelir ise getiri eğrilerinde pozitif reel faiz görürüz."