İki aşama üç kategori 
2 aşamada ve ödül töreninin gerçekleştirilmesi ile son bulacak 5. Adapazarı Matematik Olimpiyatlarının 1. aşama sınavı ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 3 ayrı kategoride, Adapazarı İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirildi. 
adamat2

5.ADAMAT’a yoğun ilgi
Veli ve öğrenciler 5.ADAMAT’a yoğun ilgi gösterdi. Sakarya il genelinden tüm resmi ve özel okul ile kurumlardan ilkokul kademesinde 44 ilkokuldan 174, ortaokul kademesinde 76 ortaokuldan 302, lise kademesinde 37 liseden 148 öğrenci olmak üzere toplamda 624 öğrenci 1.aşama sınavına katılım sağladı. 
adamat3

2. Aşama final sınavı ve ödül töreni 
Matematik Seferberliğine katkı sunmak, Matematik bilimine yönelik ön yargıları kaldırmak ve Matematik alanına ilgiyi artırmanın amaçlandığı olimpiyatların ikinci aşaması, her bir kategoride ilk 20’ye giren öğrencilerle 13 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. Ardından geniş katılımlı ödül töreni gerçekleştirilecek.
adamat4

“Gelecek nesiller adına seferberiz” 
Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, 5. Adapazarı Matematik Olimpiyatlarına (5.ADAMAT) katılımın her yıl artarak devam ettiğini ve bu sürecin sevindirici olduğunu söyledi.  Bakırtaş; 2Matematik Seferberliği kapsamında bu başarı hikayesi yolculuğunu başlatan Valiliğimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze; eğitim-öğretim çalışmalarında desteğini esirgemeyen, her aşamasında olmakla birlikte kitapçıkların basımını gerçekleştiren ve ödül sürecini organize eden Adapazarı Belediyesine; sürecin başarıyla gerçekleştirilmesine katkı ve destek veren Sakarya Üniversitesine ve Geometriciler Derneğine; öğrencilerimize ve öğretmenlerimize ev sahipliği yapan Adapazarı İmam Hatip Ortaokuluna;  söz konusu öğrenciler olduğunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan gönüllü gözetmen ve öğretmenlerimize, soruların hazırlanma aşamasındaki özverileri adına bilim kuruluna, yoğun ilgi gösteren veli ve öğrencilere teşekkür ederim” dedi.
adamat5

Bakırtaş ayrıca, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına sürecin en iyi şekilde işletilmesi için başından sonuna kadar titizlikle emek veren Matematik Koordinatörü Tuğba Dündar ve Şube Müdürü Sedat Aydın’a da teşekkür etti.
adamat6