Yurt genelinde Türkçüler Bayramı kutlandı. İlk olarak Türkçü yazar Nihal Atsız, 3 Mayıs Türkçüler Bayramında kabri başında anıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Şuayıp Özfakıoğlu yaptığı açılış konuşmasının ardından sözü Orkun Vakfı Başkanı Yakın Cumalıoğlu’na bıraktı, Cumalıoğlu, “muhterem dostlar, aziz Türkçüler” diye başladığı konuşmasında “Türkçülüğün bu coğrafyada mahkûm edilmek istendiğini yaşadığımız her gün hissediyoruz. Ama biz direnmek mecburiyetindeyiz. Bunun için Türkçülük fikrini canlı tutmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Siyasetçi, Cumhurbaşkanı adayı Sinan Ogan da, Türkiye cumhuriyeti devletinde yıllardır Türkleri türkün yönetmesine hasret kaldıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı adayı olmamızın nedeni Türklerin kendi öz yurdunda garip olmaması için siyaset yapıyoruz. Bizim mevki makam için değil Türk milletini yüceltmek için yola çıktık.” dedi.

Türkçülük hakkında bir diğer toplantı Türk Edebiyatı Vakfında yapıldı. Eğitimci yazar Sakin Öner, Türkçülüğün tarihine kısaca değindikten sonra Atsız’ın kişiliği hakkında bilgi verdi. Öner, Atsız’ın bir dava adamı olduğunu belirterek Türklük yolunda mücadele verirken çok sıkıntılar çektiğini söyledi.  (Hüdavendigâr Onur)