AŞIRI SICAKLAR

Meteoroloji, İstanbul dahil 30 ilde kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Yağışlar Perşembe gününe kadar devam edecek. Perşembe günü ise Türkiye yeniden cehennem sıcaklarının etkisi altında kalacak. "Bu hafta dalgalanmalar önemli görünüyor. 3 gün sonbahar son 4 gün yaz" diyen meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Perşembe'den itibaren sıcak hava dalgası gelecek. Aşırı sıcaklar Ege ve Marmara’da önümüzdeki haftanın 2. yarısında ve hafta sonu etkili olacak. Aşırı sıcaklarda doğal afettir dikkat" uyarısı yaptı.

HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeler şöyle: "Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Kırıkkale, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Kütahya, Manisa ve Isparta çevreleri, Hatay'ın kıyı kesimleri, Burdur'un doğusu ve Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkiinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

DİKKATLİ VE TEDBİRLİ

Yağışların; Marmara'nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz ile Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Yağışların; Marmara'nın kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz ile Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen'den önümüzdeki günlerle ilgili tedirgin eden açıklamalar geldi. "Bu hafta dalgalanmalar önemli görünüyor. 3 gün sonbahar son 4 gün yaz" diyen Orhan Şen, "İstanbul'da sıcaklık bugün 3-5 derece azalacak. Yarın sabah yağış tekrar başlayacak."

SICAK HAVA AFETİ GELİYOR

"Yarın öğleden sonra kesiliyor. Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde Bu gece başlayacak yarın ve çarşamba günü de devam edecek yağış şiddetli taşkınlara dikkat" uyarısı yapan Orhan Şen, Perşembe gününden itibaren 4 gün boyunca aşırı sıcak hava uyarısı yaptı:

Marmara bölgesinde hava durumu

Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bölgenin kuzey ve doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Ege bölgesinde hava durumu

Az bulutlu, zamanla kuzey ve iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Kütahya ve Manisa çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz bölgesinde hava durumu

Az bulutlu ve açık, iç ve doğu kesimlerinin parçalı bulutlu, Isparta çevreleri, Burdur'un doğusu, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Doğu Toroslar mevkiinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu bölgesinde hava durumu

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölgenin kuzeybatısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir ve Kayseri çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Karadeniz bölgesinde hava durumu

Batı Karadeniz'de parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Orta ve Doğu Karadeniz'de parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz Bölümü ile Doğu Karadeniz kıyılarının yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.