İddiaya göre, Türkiye’ye kaçak yollarla giren yaklaşık 150 yabancı uyruklu şahıs, yurt dışına gitmek için yabancı uyruklu tır şoförü ile anlaşarak Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden yola çıktı.

Anadolu Otoyolu Sakarya Akyazı geçişinde ise tırdan indirilen yabancı uyruklular bölgede dolaşırken Balballı Mahallesi’ne girdi. Durumdan şüphelenen bölge halkı ise durumu jandarma ekiplerine haber verdi. Bölgede çalışma gerçekleştiren ekipler ve mahalle halkı 70 yabancı uyrukluyu yakalayarak mahallede bulunan köy yaşam merkezine getirdi. Burada alınan ifadeler çerçevesinde diğer yabancı uyrukluları bulmak için çalışma başlatıldı. Yakalanan yabancı uyruklular ise jandarma merkezine götürülürken işlemleri sonrasında ise geri gönderme merkezine sevk edilecek.

Yabanci_uyruklulari_istanbul_diye_sakaryada_indirdi (1)
ÇEVRE İLLERDEN TAKSİ ÇAĞIRMIŞLAR
Alınan ifadeler sonrasında yabancı uyruklu olduğu öğrenilen tır sürücüsünün bölgeye çevre illerden taksi çağırdığı ortaya çıktı. Verilen konum üzerine bölgeye korsan ve ticari taksiler geldi. Mahalle halkı tarafından fark edilen araçlardaki bin 444 liralık taksimetre fiyatı dikkat çekti.

Yabanci_uyruklulari_istanbul_diye_sakaryada_indirdi (2)
200 KİŞİ BÖLGEYE DAĞILDI
Yabancı uyrukluları yakalayarak ekiplere teslim ettiklerini belirten mahalle muhtarı Ercai Pınar, “Saat 21.00 sıralarında mahallemiz sapağından çıkan tır tarafından ve kendilerinin söylediği de yaklaşık 200 kişi bölgeye dağıldılar. Biz de bunların yaklaşık 70’ini jandarma ve vatandaşlarla beraber yakaladık, bir araya getirdik diğerlerini de arıyoruz. Parça parça olarak aranıyorlar, civar mahallelerde yayıldılar bölgede aranıyorlar. Bunların merkezi burası gibi oldu sanırım İstanbul, Gebze gibi bölgelerden ticari taksiler geldi onların bir kısmını da ekipler yakaladı. Konumun verilmesi üzerine taksiler bunları 4’er, 5’er kişi halinde götürecekti” dedi.

Yabanci_uyruklulari_istanbul_diye_sakaryada_indirdi (5)
“AVRUPAYA GİDECEKTİK”
Mahalle halkı tarafından sorulan sorulara cevap veren ve Afganistan’dan geldiklerini belirten yabancı uyruklu şahıs, “Doğubeyazıt’tan tıra bindik bir gün önce, İstanbul’a gidiyoruz sandık. İstanbul’dan da Avrupa’ya gidecektik. Bir kişi için 500 dolar para verdik. Avrupa’ya giderken de 2 bin dolar” diye konuştu.

Yabanci_uyruklulari_istanbul_diye_sakaryada_indirdi (4)
“TAKSİMETREDE BİN 444 LİRA YAZIYORDU”
Yabancı uyruklukları yakalamak için ekiplere yardımcı olan mahalle halkı Fevmi Yılmaz, “Biz devletimizin yanındayız gerekeni yaptık. Burada herkes birbirini tanır yabancılar belli oluyor. Taksiciyi şüpheli gördük, durdurduk ve Sakarya’nın taksisi olmadığı belli Gebze’den gelmiş. Onları almaya geldiği belli ve onları da ekiplere teslim ettik. Taksimetrede bin 444 lira yazıyordu, o da dikkatimizi çekti. Bunların haricinde de taksi vardı, kaçanlar vardı ve otoyol gişelerinin orada bekliyorlardı. İş birlikçileri var, taksiciler işi biliyorlar. Takribi 80 kişi yakalandı diğerleri kaçtı, onları da yakalamak için sabaha kadar çabalayacağız” şeklinde konuştu.

Yabanci_uyruklulari_istanbul_diye_sakaryada_indirdi (3)