VARDİYALI SİTEM

İŞKUR kayıtlarına göre sanayinin işgücü ihtiyacı özellikle imalat sektöründe artarak devam etmekte. İşverenlerin vardiyalı sistemde çalışacak genç ve kadın işgücü talebi artmıştır. Fabrika ziyaretlerini sürdüren Vali Çetin Oktay Kaldırım, ilave yatırımla istihdamını artıracak olan UĞUR BALKUV A.Ş ile İŞKUR arasında düzenlenen 200 kişilik İşbaşı Eğitim Programı sözleşmesini imzaladı. İş arayanlara da çağrıda bulunan Vali Kaldırım, üretim ve kalkınma için seçiminiz istihdam olsun değerlendirmesinde bulundu.

200 KİŞİLİK İLAVE YATIRIM

Fabrika ziyaretlerine Geyve’de faaliyette bulunan UĞUR BALKUV A.Ş ile devam eden Vali Çetin Oktay Kaldırım’ı Fabrika Müdürü Ayhan Yurtdagül karşıladı. Vali Çetin Oktay Kaldırım işletmenin üretim süreçleri hakkında bilgi aldı. Fabrika Müdürü Ayhan Yurtdagül; UĞUR BALKUV A.Ş’ nin dünyaca ünlü birçok marka ile çalıştıklarını ve 40’ın üzerinde ülkeye ihracatta bulunduklarını, inşaat hariç sadece makineler için 3 milyon Euro yeni yatırımda bulunduklarını belirtti. Söz konusu yatırımın karşılığında da 200 kişilik ilave istihdam sağlanacağını bildirdi.

ÇEVREYE DUYARLI

Fabrika Müdürü Yurtdagül; “Yeni yapılmakta olan 10 bin m2’ lik fabrikada, çevreye duyarlı, üretim için ihtiyaç duyulan enerjiyi fabrikanın çatı sistemlerine uyguladığımız güneş enerji panelleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarından kendi elektriğimizi tedarik edeceğiz. Bunun yanında, çevreye olan duyarlılığımızla işletmenin kullandığı suyun arıtma tesisinde dönüştürülmesi neticesinde en üst seviyede yeniden kullanılabilir hale getirilmesi hususundaki yatırımlarımız devam ediyor” dedi. Ziyaret sırasında, 200 kişilik ilave istihdamın İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı karşılanması için sözleşme imzalandı. Ayrıca, Fabrika Müdürü Ayhan YURTDAGÜL, İŞKUR programı ile işe alacakları kişilerde aradıkları koşulları; vasıflı veya vasıfsız 18-40 adaylar olarak açıkladı.

İŞGÜCÜ İHTİYACI ARTIYOR

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın fabrika ziyaretlerine, Geyve Kaymakam Vekili Mustafa ÜNLÜSOY ve Geyve Belediye Başkanı Murat KAYA ile İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya da eşlik ettiler. İlimizin istihdamı yeni yatırımlarla ve kapasite artışları ile artmaya devam etmektedir. Düzenli olarak yaptığımız fabrika ziyaretlerinden aldığımız geri bildirimler ile İŞKUR’a intikal eden işveren taleplerinden sanayinin işgücü ihtiyacının özellikle imalat sektöründe artış gösterdiği yönündedir. Ülkemiz açısından da toplam istihdamın üçte birini imalat sektörü oluşturmaktadır. Ayrıca, imalat sektöründeki işyerlerinin ihracat oranları da diğer sektörlere göre daha yüksektir. Yine bu kapsamda imalat sektöründe faaliyette bulunan ve üretiminin neredeyse tamamına yakınını da ihracat yapmakta olan firmamızın yeni yatırımının ve 200 kişilik ilave istihdama atılan imzaların ilimiz istihdamına hayırlı olasını diliyorum. İstihdam dışında kalanlara çağrımız; üretim ve kalkınma için seçiminiz istihdam olsun” değerlendirmesinde bulundu.

İŞKUR PORTALI KOLAYLIK SAĞLIYOR

Bunun yanında, Vali Çetin Oktay KALDIRIM, İŞKUR’un bu süreç de yenilenen Kurum portalı ile iş arayanlara binlerce mesaj atarak, işgücü talepleri hakkında bilgilendirmede bulunduğunu ve işverenlerle her gün Kurumda iş görüşmesi sağladığını belirtti. Vali Çetin Oktay KALDIRIM yenilenen Kurum portalında iş arayanların işgücü taleplerine elektronik ortamda müracaat edebilmekte olduğunu, iş arayanlara Sakarya İŞKUR’ un her ay yaklaşık 2.000 kişilik açık işgücü fırsatı sunduğunu ve işverenlere de kullanım kolaylığı sağlayan İŞKUR portalının daha aktif olarak kullanmalarını önerdi.