Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya İl Kültür Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen 2. Ulusal Sait Faik Hikâye Yarışması’nın sonuçları belli oldu. 1906 yılında Adapazarı’nda dünyaya gelen, öykücülüğü ile Türk Edebiyatında önemli bir yer edinmiş olan Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak, hikâye alanında yapılan çalışmaları desteklemek ve genç kuşaklara tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen yarışmaya edebiyat severlerin ilgisi yoğun oldu. 

SAMEK’lerde yılsonu heyecanı yaşanacak SAMEK’lerde yılsonu heyecanı yaşanacak

DERECEYE GİREN İSİMLER
Açıklanan sonuçlara göre yarışmaya katılan Arif Semih Sulubulut “Ağacın Üstünde, Ağacın İçinde” adlı hikaye ile birinci olurken, Ahmet Yavuz Demirkır “Çocuk Bahçesi” adlı hikaye ile ikinci, Pınar Güven ise “Ateş ve Su” adlı hikaye üçüncülük elde etti. Mansiyon dalında ise Emrah Kurul “Tyana’da Kurban Kim?”, Sacide Çobanoğlu “Berisi Kayın Ağacı Ötesi Çekirge Suyu”, Nihat Altun ise “Ziyaret Ağaçları” adlı hikaye ile dereceye giren isimler oldu.

YARIŞMAYA YOĞUN KATILIM
Şehrin simge isimlerden olan ve Türk edebiyatında önemli bir yer edinen Sait Faik Abasıyanık’ın anılarını yaşatmak için gerçekleştirilen yarışmanın konusu “Ağaçlar” hikayeleri oldu. Şairin de, şiir ve romanlarında sıklıkla kullandığı temalardan birisi olan ağaçlar hikayeleri yarışmanın ödüllerini belirleyen en önemli unsur oldu.

Herhangi bir şehir veya bölge sınırlaması olmayana yarışmaya, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılım gerçekleşti.

ikinci_Ulusal_Sait_Faik_Abasiyanik_Hikaye_Yarismasinin_sonuclari_belli_oldu (2)