1 Kasım 2022 salı günü itibariyle 19 banka tarafından emekliler için verilen promosyonlarda taban tutarları yükseltilecek. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), yüzbinlerce çalışanı sevindirecek promosyon kararı verdi. Tüm kamu kurumlarına örnek oluşturacak kararında KDK, “mevcut promosyon sözleşmelerini güncelleyin” tavsiyesinde bulundu.

EMEKLİLER İÇİNDE RAKAM YÜKSELİYOR
Bir güzel haber de emekliler için geldi. Banka promosyonunda emekliler için taban tutarlar 1 Kasım 2022 Salı yani bugün itibariyle yükseltiliyor. SGK yeni banka emekli promosyon tutarlarını yükseltirken 19 bankayla da anlaşma imzaladı. 
promosyon2
İşte emekli promosyonunu artıran karar ve bankaların listesi:
Bugün itibariyle milyonlarca emeklini yakından takip ettiği banka promosyonlarında yeni döneme giriliyor. SGK emeklilere ödenecek en düşük promosyon tutarlarını güncelledi. Buna göre emekli aylığı 3 bin 500 TL'ye kadar olanlara 3 bin TL, 3 bin 500-7 bin 500 lira arası olanlara 3 bin 500, 7 bin 500-10 bin lira arası olanlara 4 bin 500, 10 bin liradan fazla olanlara ise 5 bin lira asgari promosyon ödemesi yapılacak.
SGK ile protokol imzalayan bankalar 1 Kasım'dan itibaren 3 yıllık taahhüt veren emeklilere en az yenilenen taban tutarları ödemek zorunda olacak. Ancak isteyen bankalar daha fazla ödeme de yapabilecek./ HABER7

PROTOKOL İMZALANAN BANKALARIN LİSTESİ 
SGK ile protokol imzalayan 19 banka şöyle: Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıf- Bank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Deniz- Bank, Türk Ekonomi Bankası, ING Bank, Şekerbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Odeabank, Fibabanka.

promosyon3

3 YIL BEKLEMEDEN YENİ PROMOSYON ALABİLİRSİNİZ 
Emekliler promosyon alabilmek için bankalarla 3 yıllık anlaşma imzalıyor. Eğer böyle bir imza attıysanız 3 yılın dolmasını beklemek zorunda değilsiniz. Aynı bankadan emekli promosyonu almayı tercih ederseniz, yeni promosyon başvurusu yapacaksınız. Bu durumda banka önceki taahhütten kalan sürenin promosyon tutarını düşerek yeni tutarı emekliye ödeyecek. Farklı bankaya geçilecekse de taahhüdün sürdüğü bankaya kalan sürenin tutarını iade etmek yeterli olacak.

Bankaların yeni emekli promosyon tutarlarını önümüzdeki günlerde açıklamaları bekleniyor. Emekli çekmek isteyen bankalar kesenin ağzını açacaklar. Emekli banka promosyonunu en son Ziraat Bankası ile İş Bankası güncellemişti. 8 Bin liraya kadar emekli promosyonu veren bankalar bile var.