YANLIŞ BİR KARAR

Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 2022 Ekim ayında yaptığı meclis toplantısında talihsiz, yanlış bir karar alınmıştır. Alınan bu karara muhalefet partilerine ait meclis üyeleri de katılarak bu yanlışa ortak olmuşlardır. Alınan bu yanlış karar ise; Osmanlının devamıyız, tarihi dokulara dokunmayacağız ve tarihi binaları geleceğe taşınması için korumamız altındadır diyenlerin, Sakarya’da Osmanlıdan kalan son mirası da yıkma kararı alanların ne kadar samimi olduklarını göstermektedir.

SAKARYA’YA HEDİYE

Alınan bu kararın adı ise 123 yıl önce 1899 yılında, Osmanlı tarafından Sakarya’ya hediye edilen, Ada-pazar Tren Gar’ından sonra, Mithatpaşa Tren Gar’ının da yok edilmesidir. Büyükşehir meclisinin yıkılma gerekçesi ise ciddi değildir, neymiş trafik rahatlayacakmış, Ulaşım ( S ) çiziyormuş ? bu gerekçeleri ortaya koyan kimse bir vatandaş olarak onlarla tartışabiliriz. Bu yoldaki ( S ) Sakarya’nın neresinde yok ki ? Bu yolun paralelinde yani fabrikanın diğer tarafında aynı yol var trafiği oradan rahatlatın.(şirinevler, Eurotem önünden harmanlığa çıkan yol)

YERLEŞİM YOK

Hangi araçları bu yoldan vereceksiniz, minibüsler olmaz çünkü yerleşim yok. Kamyon desen bu bölgede böyle bir yoğunluk yok. Eski Mithatpaşa karakol kavşağı mevcut haliyle akşamları tıkanıyor, trafik akışını  karşılayamıyor, başka yük yüklenirse ne olur acaba ? Yeşilay binasından sonra bu yolun devamı yok, ya sağa ya da sola gidecek? 10 metrelik ( S ) için tarihi bina mı kaldırılır. Bu yol zaten var, milletin parasına yazık değil mi? Mevcut binanın içinde her türlü sinyalizasyon merkezi var, bunu başka yere taşımak büyük külfet olmayacak mı? Böyle bir çalışma TÜRASAŞ giriş çıkışlarında büyük sorun yaratmayacak mı ?

RAYLI SİSTEM

TÜRASAŞ’ta çalışanların otopark sorununu ortaya çıkarmayacak mısınız? Kaldı ki, yeni bir yol açmıyorsunuz, tarihi yok ediyorsunuz, yolun mevcut haliyle bizim görmediğimiz trafik akışını bu yola yönlendirin bakalım trafik nerede rahatlayacaktır. Büyükşehir Belediyemiz bu proje yerine, Sakarya’mızın nüfus yoğunluğu olan bölgelerine, diğer büyükşehirlerinde olduğu gibi “RAYLI SİSTEM” yolcu taşımacılığı projelerini ortaya koyarak, araç trafiğini azaltacağı gerçeği daha doğru olacağı kanaatindeyiz. Büyükşehir Belediye yetkililerini tekrar düşünmeye TCDD yöneticilerini de malını korumaya, Sakarya meclis üyelerini, sivil toplum kuruluşlarını ve halkımızı da duyarlılığa davet ediyorum.”