123 YILLIK TARİHİ GAR
CHP Adapazarı Belediyesi Meclis Üyesi Haluk Akbay, Mithatpaşa Garı’nın taşınması üzerinden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye seslendi. Akbay, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Sultan Abdulhamit döneminin eseri olan, Osmanlı Anadolu Demiryolları şirketi tarafından 1 Kasım 1899 Hizmete giren yıllarca Adapazarı, Haydarpaşa, Gebze ve Adaray’a hizmet vermiş 123 yıllık tarihi gar Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Ekim ayında yaptığı meclis toplantısında talihsiz, yanlış bir karar ile (S) yapan Milli Egemenlik caddesinden alınıp karşı tarafa yapılması kararı geçmiştir."

c5e52fd1-0e68-431a-8646-004658145b1b

TOPLUMA SAYGISIZ BİR KARAR
"Muhafazakar bir parti olduğu iddiasında bulunan AKP döneminde, “Osmanlıyız devamıyız, tarihi dokularına dokunmayacağız, Abdülhamit çok seviyoruzu dillerinden düşürmeyen bir anlayışı; unutturan başka etkenlerin, menfaatlerin olduğunu düşünmemek mümkün değildir. Osmanlı’dan kalan tarihi Adapazarı Tren Gar’ından sonra, Mithatpaşa Tren  Garı’nın yok edilmesi çok anlamsız gereksiz ve topluma saygısız bir karardır."

1c66fd36-b6d7-41ad-895b-574bd1980dc4

"BASİT BİR ANLAYIŞIDIR"
"Bu kentin ulaşımı bu proje yerine, “RAYLI SİSTEM” yolcu taşımacılığı projelerini ortaya koyarak araç trafiğini azaltarak ulaşım sorunu çözülür.  Minibüsçü rantını kırmak ta bu işin içinde gerçekleşir. İthal olunan akaryakıt sarfiyatında ki azalma nedeni ile dışa bağlılığımız da azalacaktır. Kentimizin; Kuzeyden – Güneye, Doğudan – Batıya yaklaşık 960-1000 dolmuş ve Minibüsle şehrin ulaşımını çözmek anlayışı şehrin köy görüntüsünde devam eden basit bir anlayışıdır."

"DOLMUŞ YARIŞLARI"
"Yerel iktidarın 1994 yılından, Türkiye yönetiminin 2002 de bu yana AKP iktidarında olması, Sakarya’da genel Başkanlarının huzur bulmasına rağmen basiretsiz ve beceriksiz yönetimin faturasını halk ödemektedir. Dolmuşlar şehrin iyi yüzü değil, 10 dk yol yarım saatte alınıyor Ücret pahalı, insanlık seviyemiz burada daha düşük.!  Yolcu alınırken her yerde dur indirirken, durak yok ya da tek kaldın indirmeye yönelik baskı! Duraklara yetişmek için şehir içinde hızlı ve yarış halinde devam eden bir dolmuş yarışları gözlenmektedir. Az da olsa kendini kaybetmemiş güzel insanlarında var olduğunu görüyoruz onlardan Allah razı olsun."

946ad208-2955-4de7-8803-9ced3bc54884

"TALEP EDİYORUZ"
"10 metrelik (S) için tarihi bir bina kaldırılır mı ? Mevcut binanın içinde her türlü sinyalizasyon merkezleri varmış bunun taşınması mali yönden külfet olmayacak mı. ? TÜRASAŞ ta çalışanların otopark sorunu ortaya çıkmayacak mı ? Çalışanların fabrikaya giriş ve çıkışları sorun olmayacak mı ? Büyükşehir Belediye yetkililerin tekrar düşünmeye TCDD yöneticilerini de malını korumaya, sivil toplum kuruluşlarını, halkımızı daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.  Sayın Başkan Ekrem Yüce’nin konuyu tekrar gözden geçireceğini Sakaryalı olarak talep etmekteyiz."