Yüce, ‘Çocuk gülerse dünya güler’ sözleriyle müjdelemişti; Yüce, ‘Çocuk gülerse dünya güler’ sözleriyle müjdelemişti;

Hendek Dikmen Mahallesi sakinleri 116 yıldır devam ettirilen göç geleneği için hazırlıklarını tamamladı. Şenlik havasında başlayan yayla göçünde sahipleri tarafından süslenen hayvanlar bin 725 metre yükseklikteki Dikmen Yaylası’na çıkartıldı. Davul ve zurnalar eşliğinde devam eden yolculuk renkli görüntülere sahne oldu. Kadınlar da yöresel kıyafetleri ile yolculuğa katıldı. 
yaylaya_goc_basladi2

Dikmen Mahallesi sakinlerinden İbrahim Ark, “Hayvanlarımızı güzelce temizledik ve boyadık. Püsküllerini de takıp yayla yolculuğuna başlayacağız” derken, Remziye Ak ise, “Her sene yapıyoruz bu göçü. Dikmen Yaylası’na çıkıyoruz hayvanlarımızla birlikte. Yıllardır devam eden bir gelenek” diye konuştu.
yaylaya_goc_basladi3
“Atalarımızdan kalma gelenek"
Dikmen Mahallesi Muhtarı Menderes Ayvaz, “116’ncısını düzenlediğimiz yaylaya göç etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu hazırlıklar haftalar önce başladı. Ülkemiz genelinde böyle bir gelenek kalmadı gibi. 15-20 gün öncesinden bütün hayvanları süslüyoruz ve toplu bir şekilde yaylaya göç ediyoruz. Atalarımızdan kalma bir gelenek ve devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

yaylaya_goc6yaylaya_goc_basladi6yaylaya_goc_basladi5yaylaya_goc_basladi4