YSK itirazları karara bağlıyor YSK itirazları karara bağlıyor

Habertürk’te Seçime Doğru programında Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkan Vekili Efkan Ala, Yeniden Refah Parti’nin istediği büyükşehir arasında Sakarya’nın da bulunduğunu söyledi. 
AK Parti'nin yüksek oy aldığı Kocaeli, Sakarya ve Kütahya gibi illeri istediğini ifade eden Ala ayrıca YRP'nin bu şehirlerin yanı sıra 100'e yakın ilçeyi talep ettiğini de dile getirdi.
YRP’nin AK Parti ile ittifak yapmak için taleplerde bulunduğunu belirten Ala, “Yeniden Refah'la yaptığımız görüşmelerde bir mutabakata varamadık. Bizden daha ilk görüşmelerde ve ondan sonra da istedikleri yerler, bizim zaten yüzde 50'nin üzerinde oy aldığımız iller ve büyükşehirler oldu. Kocaeli'de yüzde 55, Sakarya'da yüzde 65 ile seçilmişiz. Görüşmelerde şöyle bir anlayışla hareket ettik; bizde olan yüzde 50'nin, 60'ın üstünde olan il ve ilçeyi vermemizin ne anlamı olabilir? Bu çerçevede, talep edilen 100'e yakın ilçe ve diğer yerlerle ilgili bir anlaşma sağlanamadı. Bu nedenle Yeniden Refah Partisi ile anlaşamama konusunda anlaştık” dedi. 
Efkan Ala1
İSMİ GEÇMEDİ DEMİŞTİ
Hatırlanacağı üzere, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ise yaptığı açıklamada, söz konusu görüşmelerde Yeniden Refah Partisi ile yapılan görüşmelerde Sakarya’nın adının geçmediğini söylemiş, “Masada Kocaeli ve Malatya’nın ismi geçti. Ama Sakarya’nın ismi geçmedi. Ben her şeyi not alan bir adamım. Karşılıklı bir müzakere yürüttük” demişti.