MUAYAENE YAPTIRMAK ZORUNDA!

Motorlu taşıtlar, ulaşım konusunda hem bireysel hem de toplu kullanımda büyük bir öneme sahip. Bu yüzden araçların güvenli ulaşım için düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekiyor. Can ve mal kaybına sebep olabilecek kazaların önlenmesi adına araç muayenesi yasal olarak zorunlu tutulmuş durumda. Karayolları Trafik Kanunu’na ait maddede belirtildiği üzere bütün motorlu taşıtlar, araç muayenesi yaptırmak zorunda.

MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

Shiftdelete'de yer alan habere göre, araçların muayene sıklıkları ve ücretleri, araç türüne göre farklılık göstermekte. Araç muayene ücreti ise her sene değişiyor. Fiyatlar, araçların türüne göre de farklılık gösterirken, ücretler, Ulaştırma Bakanlığı ve TÜVTÜRK tarafından belirlenerek açıklanıyor. Ticari araç sahiplerinin her yıl muayene yaptırması gerekirken diğer araç türlerinin muayene geçerlilik süresi 2 yılda bir olarak hesaplanıyor. 2023 yılı için de araç muayene ücretleri Ulaştırma bakanlığı ve TÜVTÜRK tarafından belirlendi. Araç sahipleri kendi araç tiplerine göre değişen ücretleri ödeyerek araçlarını muayene ettirebilirler.

GECİKME BEDELİ UYGULANIYOR

Diğer yandan araç muayene tarihini kaçıranlar için ise bir gecikme bedeli uygulanıyor. Buna göre muayene bedeli geciken ay başına yüzde 5 oranında artırılarak uygulanıyor. Diğer yandan muayene süresi tespit edilemeyen araçlardan ise bu kanunun yürürlüğe girdiği 01.01.2005 tarihinden itibaren her ay için yüzde 5 fazlasıyla tahsil edilerek tamamı hazine payı olarak aktarılmaktadır.

ÖNEMLİ BİR İNDİRİM

12 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7440 sayılı Kanun ise muayene ücretini geciktiren kullanıcılara önemli bir indirim sağlıyor. Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla araç muayenesini süresinde yaptırmamış olan araç sahipleri, 30/9/2023 tarihine araç muayenelerini yaptırmaları durumunda; muayene süresi geçirilen her ay ve kesri için tahsili gereken yüzde 5 gecikme bedeli, yüzde 0,75 olarak uygulanacak.

Gözler yarın Merkez'in faiz kararında Gözler yarın Merkez'in faiz kararında

ONLAR MUAF TUTULACAK

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında "mücbir sebep hali" ilan edilen yerlerde; deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV'den müstesna olacak.

İşte yeni fiyatlar...

MUAYANE