AMANSIZ BİR MÜCADELE
Sakarya İl Jandarma Komutanlığı, Sakarya halkının güvenliği ve huzuru için suçla amansız bir mücadele veriyor.

"Uyuşturucu üreten, satan, gençleri zehirleyenlerin adalete teslim edilmesi" bu mücadelenin en önemli hedefi olarak belirlendi. Özellikle uyuşturucu madde üreticilerini, satıcılarını ve gençleri etkileyen bu tehlikeye karşı kararlılıkla hareket eden Sakarya İl Jandarma Komutanlığı, uyuşturucuyla mücadelede büyük başarılar elde ediyor.

"Kesik baş" cinayetinde karar "Kesik baş" cinayetinde karar

AW071172_03
Sakarya İl Jandarma Komutanlığı, son iki ay içerisinde her ihbarın kendileri için değerli olduğunu belirterek vatandaşlardan uyuşturucuyla mücadeleye daha fazla katkı sağlamaları çağrısını yapmıştı. İl Jandarma Komutanlığı'nın yaptığı çağrılara vatandaşlar olumlu bir şekilde yanıt verdi.

Vatandaşlardan gelen ihbarların artması sonucunda daha fazla uyuşturucu satıcısı yakalandı ve tutuklandı.

AW071172_02
5 YILLIK BİLANÇO
Son beş yılda elde edilen verilere göre, Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'nın uyuşturucu maddeyle mücadelesindeki başarılar dikkat çekiyor. 2018 yılında 315 olayda 521 satıcı ve kullanıcı yakalanırken, bunlardan 77'si tutuklandı. 2019'da 284 olayda 503 kişi yakalanırken, 59'u tutuklandı. 2020 yılında 262 olayda 427 kişi yakalandı ve 39'u tutuklandı. 2021'de 454 olayda 648 kişi yakalanırken, 52'si tutuklandı. 2022'de ise 454 olayda 782 kişi yakalanarak 65'i tutuklandı. 2023 yılının ilk on ayında ise 655 olayda 1007 satıcı ve kullanıcı yakalandı, bunlardan 88'i tutuklandı.

AW071172_01
4 AYDA 476 GÖZALTI!
Son dönemde vatandaşların ihbarlarının artması, Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'nın çalışmalarında önemli bir etken oldu. Temmuz ve Ağustos aylarında 162 kişi yakalanırken, 11'i tutuklandı. Vatandaşların ihbarlarının arttığı Eylül ve Ekim aylarında ise toplam 310 kişi yakalandı ve 26'sı tutuklandı. Özellikle ihbarların çoğaldığı Ekim ayında elde edilen başarı dikkat çekti.

AW071172_04
“ARTAN BİR KARARLILIKLA DEVAM EDECEKTİR”
Uyuşturucu satıcılarına karşı mücadelesini sürdüreceğini ve toplumun güvenliğini sağlamak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Sakarya İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Sakarya İl Jandarma Komutanlığı Sakarya halkının huzur ve güvenliğini temin etmek için artan bir gayret ve kararlılıkla suçun her türlüsü ile mücadele etmektedir. 'Uyuşturucuyu üreten, satan, gençleri zehirleyen ve bu yolla para kazananları yakalayarak adalete teslim etmek' Sakarya İl Jandarma Komutanlığı’nın en önemli hedefi olarak belirlenmiştir. İnsanlığın uzun yıllardan beri mücadele ettiği uyuşturucu, tüm toplumlarda olduğu gibi bizim toplumumuzda da gençliğimizi zehirleyen ve bir salgın gibi toplumun her alanına etki eden bir gerçektir. Uyuşturucu sadece Polis ve Jandarmanın mücadele etmesiyle önlenebilecek bir tehlike değildir. Tüm dünyada her geçen gün önemi artan karmaşık, çok boyutlu ve giderek yaygınlaşan bu sorunla başa çıkmak ancak topyekûn mücadele ile mümkün olacaktır. Uyuşturucu 'yalnızca başkalarının çocuklarını bulan bir bela değildir.' Topyekûn mücadelede edilmediği takdirde 'bir gün herkesin çocuğuna bulaşabilecek bir beladır.' Sakarya İl Jandarma Komutanlığı Milletimize olan bağlılık ve sorumluluk duygusundan hareketle uyuşturucu satıcılarına karşı mücadelesine daha da artan bir kararlılıkla devam edecektir. Uyuşturucu satıcılarının kanunlara bağlı ve helal yollardan rızkını temin eden vatandaşlarımızın arasında -itibarlı insanlarmışçasına- rahatça dolaşmalarına fırsat verilmeyecektir. Çalışmayan, belirgin bir işi, mesleği, gelir getiren bir varlığı olmayan ve varlıklı bir ailenin mensubu olmadığı halde gençleri özendirecek bir hayat süren ve abartılı şekilde para harcayan kişilere temkinli yaklaşılmalıdır. Bu kişilerin uyuşturucu işi olmasa bile başka bir kanunsuzluğun içerisinde olabilecekleri göz önünde bulundurulmalı, çocukları ve gençleri etkilemelerine fırsat verilmemelidir. Gerek Uyuşturucu ile mücadele gerekse diğer suç türleri ile mücadelede vatandaşlarımızdan gelen her ihbar büyük bir gizlilik ve titizlikle değerlendirilmektedir."