İlkbahar sona erdi. Yaz mevsimine girdik. Sıcaklar, yağışlarla birlikte, sinekler kendilerini göstermeye başladılar. Sineklerden kendimizi korumak için, bir takım önlemler, gerek birey gerekse devlet erki olarak belediyeler görev alıyorlar. Bu önlemler, insana, doğaya en az zararsızı mümkünse, hiçbir zararı olmayan önlemler olursa daha iyi olur.

Böyle önlemler mevcut mu? Evet mevcut. Zor mu? Hayır, çok basit! Birey olarak herkes bulunduğu işyerini, oturduğu evi, öncelikle kapı, pencere ne varsa sineklikleri taktıralım. Şu anda teknoloji çok ilerledi. Çok güzel, her bütçeye uygun kapı, pencere sineklileri piyasada satılıyor. Ya da servis çağırıyorsunuz gelip camınızın kapınızın ölçüsünü alıyorlar. Akabinde isteğinize uygun olarak monte ediyorlar.

Bu yolla yapacağımız küçük bir yatırım toksik ilaçlardan önce kendimizin sonra ailemizin ve çalışanlarımızın sağlığını toksitite açısından garanti altına alırız. İlaçlama yoluyla çevreye vereceğimiz büyük zararları da önlemiş oluruz. Bu yolla yarınlara bırakacağımız temiz, toksik olmayan bir çevre hepimizin görevi olmalıdır.

Yaşadığımız ortamlarda sineklikleri kullanarak, kullanılması muhtemel tonlarca zehri çevreye atmaktan kurtarmış oluruz. Sinek ilaçlama için kullanacağımız maddi kaynakta cebimizde kalmış olacak. Bu parayla başka ihtiyaçlarımızı gidermiş oluruz.

Rastgele kullanılan sinek ilaçları yalnız doğayı öldürmüyor. Aynı zamanda onu kullanan insanları yavaş yavaş öldürüyor. Çağımızın hastalığı olan kanser, obezite vb. bir nedeni de bilinçsiz ilaç kullanımınıdır. Bu ister insanların kendisi için kullandığı bilinçsiz ilaç olsun, ister yaşadığı ortama ya da çevreye atılan bilinçsiz ilaç olsun hepsi insanlar için son derece zararlıdır. Bu tip ilaçların marketlerde satılması sanki zararsızmış gibi bir algı oluşturuyor. Dikkatli olunmalı.

Evlerimizde ve de işyerlerimizde haşere ilaçlaması yapmadan önce mutlaka haşerenin girdiği çatlak, boşluk, açıklıklar, sineklik gibi fiziki tedbirlerle önlenmelidir. İlaçlama en son çare olmalıdır.

Belediyelerde bu konuda çok akılcı, bilin çli yaklaşmalı rastgele ilaçlamadan kaçınmalıdır. Belli bir mastır planları bulunmalıdır. Çevreye atılan her ilaç getirisi götürüsü çok iyi hesaplanmalı; bir sonraki seneye dirençli suçlar çıkacağı garantidir.