Köpeklerinizi bugünlerde yaşamış olduğumuz sıra dışı yüksek sıcaklardan korumak zorundayız. Gerekli tedbirleri zamanında dikkate almadığımız taktirde can dostumuzun sağlığını risk altına sokmuş oluruz. Can dostlarımızı, kısmen sıcak asfalt köpekleri yanmış pati yastıkları için risk altına sokabileceğinden, yürüyüşleri sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde daha serin olan yerlerde sınırlandırmayı tavsiye ediyoruz.

Evcil hayvanınızı çimenlerin üzerinde tutmaya çalışın veya en azından koyu renkli kaldırımlardan kaçının. Köpek patiklerinin kullanılmasının kaza sonucu yaralanmaları önlemeye de yardımcı olur. Siz dışarıdayken evde bahçede bıraktığınız evcil hayvanınızın gölgeye ve soğuk suya erişmesine izin verdiğinizden emin olun.

Mümkün olduğunda suya buz eklenmesini tavsiye ediyor ve hava akışını engellemedikleri için ağaç gölgesi ve tentelerin can dostlarımız için idealdir. Köpek kulübeleri can dostlarımızı sıcaktan tam anlamıyla koruma sağlamaz. Aslında, kulübeler durumu daha da kötüleştiriyor. Tüm köpek ve kedilerin sıcaklara duyarlı olabileceğini söylüyoruz. Ayrıca köpeğinizde ya da kedinizde tüysüz, beyaz veya ince tüyleri veya açık renkli burunları ve göz kapakları olanların özellikle risk altındadır.

Evcil hayvanları güneş yanığından korumak için özel güneş kremleri dünya piyasasında mevcuttur. Kendimizde kullandığımız güneş kremleri hayvanlar için uygun değildir. Yalnızca evcil hayvanınızın türü için özel olarak güneş koruyucu olması amaçlanan formülleri kullanmanız can dostlarımızın cilt sağlığı için çok önemlidir. Evcil hayvanınızı asla park edilmiş bir arabada bırakmayın, çünkü sıcaklıklar gölgede veya camlar kapalıyken bile hızla tehlikeli seviyelere çıkabilir.

Hipertermik bir hayvanı çok hızlı soğutmanın kan damarlarının daralmasına neden olabileceğini ve bunun da aslında onların soğumasını zorlaştırır. Bu nedenle soğuk su veya ıslak havlu kullanmak ve buharlaşmayı teşvik etmek için evcil hayvanınızı havalandırmak çok önemlidir.

Hemen harekete geçişinizde, uzman evcil hayvanınızı mümkün olan en kısa sürede veterinere götürmenizi tavsiye ediyorum.