En fazla yabancı turist nereye gidiyor? En fazla yabancı turist nereye gidiyor?

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
SSK, Bağ-Kur, memur emeklisi yıl başında yüzde 49,25’lik zam almıştı. 2024 Ocak zammı döneminde 7 bin 500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı da 2 bin 500 TL ilave iyileştirmeyle 10 bin TL'ye yükseltilmişti. Yüzde 49,25'lik ve yüzde 4 ek ödemeyle taban maaşı bu rakamın altında kalan emeklilere ise Hazine'den ödeme yapılıyor. Ankara’dan gelen açıklamalar Temmuz ayını işaret etse de seyyanen zam beklentisi her geçen gün artıyor.

“12 BİN LİRADAN AŞAĞIYA OLMASINI BEKLEMİYORUZ”
SGK Uzmanı Murat Bal en düşük emekli maaşı için rakam vererek şunları söyledi:
“Geçen sene 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya ara dönemde geçildi. Emekliye zam Nisan ayında geldi. Hiç Nisan ayında bir artış olmaz. Ya altıncı ayda olur ya da birinci ayda olur. Emekli maaşı çok düşük kaldığı için bir dokunuş yapıldı. Ama bu son yapılan zamma bakıyoruz. 7 bin 500 liradan 10 bin liraya geldi. Normalde bütün SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı yüzde 49,25 artarken kök maaş üzerinden, en düşük emekli maaşı artışı yüzde 33’lerde kaldı. Orada da bir tık geride kaldı. En düşük emekli maaşındaki beklenti en az 12 bin lira seviyesindeydi. Ama bütçe olanakları buna izin vermedi. Çünkü en düşük emekli maaşı alanların sayısı SSK-Bağ-Kur emeklileri içinde yüzde 40 civarında. 10 bin TL çok düşük. Eğer bir dokunuş yapılacaksa 12 bin liradan aşağıya olmasını beklemiyoruz.”

TAHMİNİ ORANLAR ORTAYA ÇIKTI
Emekliye ek zam muamması sürerken Temmuz zammı için de hesaplar yapıldı. 2 aylık enflasyon rakamı yüzde 11,53 olarak hesaplandı. 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanması ile Temmuz ayında yeni zamlı maaşını bekleyen emekliler için tahmini oranlar da ortaya çıktı.

Merkez Bankası verilerine göre yapılan hesaplamaya göre SSK, Bağ-Kur emekli maaşı zammı Temmuz ayında yüzde 24 seviyelerinde gelebilir. Bu rakamlara son dönemlerde olduğu gibi refah payı verilmesi de bekleniyor.

Emekliye zam oranlarında nihai rakam 3 Temmuz 2024’te yani 6 aylık enflasyon rakamları sonrasında kesinleşecek.