Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Kurulu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin başkanlığında toplandı. Toplamda 5 maddenin görüşüldüğü Genel Kurul Toplantısı’nda tüm maddeler oy birliği ile kabul edildi. Yürütülen doğru su politikaları ve hayata geçirilen çalışmalar ile tüm dünyada su sıkıntısı yaşanırken Sakarya’nın içme suyunu geleceğini garanti altına aldıklarını ifade eden Başkan Yüce, Sapanca Gölü ile ilgili sevindirici gelişmeleri de kamuoyuyla paylaştı.
saski_genel_kurul2

AK Parti Sakarya İl Başkanı Tever'in kuzen acısı AK Parti Sakarya İl Başkanı Tever'in kuzen acısı

Sapanca Gölü kritik veriyi aştı
Başkan Yüce, “Şehrimizin turizmine güçlü katkı sağlayan, aynı zamanda Sakarya’mız ve Kocaeli’nin içme suyunu sağlayan “Sapanca Gölümüz”; bizlerin en önemli doğal kaynağımız. Kaynağı en derin noktasından suyu alıp, arıtma tesisimize pompalıyoruz ve tesiste gerekli tahlillerden geçiyor, hizmete sunuyoruz. İklimin bir süreliğine kurak gitmesi, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve suyun azalması bizi zaman zaman etkiliyor. Son yağışlarla birlikte gölümüzün dikey seviyesi 32 metre sınırını yani kritik veriyi aştı hamdolsun” dedi.
saski_genel_kurul3

Sakarya’nın içme suyu geleceği garanti altında
İçme suyu kaynaklarını korumak ve suyun kalitesinden ödün vermemek için yaptıkları çalışmaları da anlatan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak her an her türlü olumsuzluğu düşünüyoruz. Gerekli takipleri sürdürüyoruz. Ölçümler yapıyoruz. Suyun kalitesini inceliyoruz. Kimyasal, biyolojik tahliller yapıyor, kirliliğe müsaade etmiyoruz. Kaçak kullanıma karşı 7/24 izlemeler yapıyor, denetlemeler gerçekleştiriyoruz. Tabi bunların yanı sıra tamamen göl suyuna bağlı kalmamak için kuyular açıyoruz ve analizlerini yaparak içme suyu olarak kullanıyoruz. Yine biliyorsunuz Akçay Barajı'mızı tamamladık ve hemşerilerimizin hizmetine sunduk. İçme suyu konusunda Sakarya’mız hiç bir risk taşımıyor. Bugüne kadar aldığımız kararlar ile hayırlı işleri, dev projeleri Sakarya’mıza kazandırdık. Tüm birimlerimizle aralıksız çalışıyor, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın kervanında Türkiye Yüzyılına doğru ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

saski_genel_kurul4