Bir şekilde eğitilen hayvanı izlemek gerçekten ilginçtir. Her pedala basıştan sonra beyinde meydana gelen keskin dopamin salgısı, hayvanı sürekli olarak pedala basmaya yönlendirir. 

Hayvan bir süre sonra kendini bu döngüye öyle kaptırır ki kolay kolay pedalın başından ayrılamaz hale gelir ve sürekli tüm işini bırakıp o pedala kilitlenir. 

Hayvanın davranışlarını izlediğinizde, karşınızda mutlu ve keyifli bir canlıdan çok, sürekli bir meşgul ve bir çeşit telaş içindeymiş gibi görünen bir hayvan vardır. 

Uyarılan kısım beynin “ödül”  merkezi olmasına rağmen, hayvan daha fazla ödül almak adına sürekli olarak o işi yapmaya, o durumu artırarak sürdürmeye odaklanmış gibi gözükür. 

İşin daha da ilginç ve trajik kısmı şudur: Yapılan birçok deneyde, bu şekilde bir sistemi kullanmayı öğrenen hayvanlar, genellikle açlıktan ve susuzluktan ölene kadar o pedala basmaya devam eder. 

Bu basit düzenek, beyindeki ödül merkezini suiistimal etmenin nerelere mal olabileceğine dair güzel ve çarpıcı bir örnektir aslında.

Sosyal medya paylaşımları son zamanlarda böyle bir döngüye dönüştü. Ne kadar RT, FAV. vb. ödül, o kadar saçma paylaşım getirir oldu. 

Koca koca adamlar, siyasetçiler, yazarlar, düşünürler, hocalar, sanatçılar, bu ödül döngüsünde kendi itibarlarını yerlebir ediyorlar. (Alıntıdır)

 Sağlıcakla kalın…