Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye başkanları ve AK Parti İstanbul 3 Kademe İl Yönetimi katıldı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin açılış konuşmasıyla başlayan program AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un konuşmasıyla devam etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘helalleşme’ söylemlerine değinen Kurtulmuş, milletten özür dilemesi ve özrün kabul edilmesi için de millete yalvarması gerektiğini söyledi.
numan_kurtulmus2
"Milletimize yalvarması gerekiyor"
Numan Kurtulmuş, “Çok özür dilenecek konular var. Cumhuriyet Halk Partisinin helalleşmeden önce milletimizden bir özür dileyerek, özrünün kabul edilmesi için milletimize yalvarması gereken noktalar var. Bunları söylemeden helalleşmeyi gündeme getirdiler. Cevaplarını aldıktan sonra da şimdi helalleşmeyi de unuttular. Bugün sorsanız, 'Helalleşmeden neyi kastediyorsunuz' diye, onu da söyleyeceklerini hatta hatırlayacaklarını dahi zannetmiyorum. Başka bir algı üzerinden gidiyorlar. Devletin kurumlarını siyasi tartışmalarının ya da muhalefet malzemelerinin odağına yerleştirmeye çalışıyorlar. Daha önce Merkez Bankasıyla ilgili yapılan şey, sonra TÜİK'le ilgili yapıldı dün itibarıyla ve bir algı içerisinde muhtemelen bundan sonraki siyasi manevralarına bir hazırlık mahiyetinde bunları söylediler. Birkaç gün sonra da unutacaklar" dedi.

"Milletin ne istediğini gayet iyi biliyoruz"
AK Parti’nin iktidardaki sürecinden bahseden Kurtulmuş, “Bu memlekette sürekli algılar üzerinden Tayyip Erdoğan'ı ve AK Parti hükümetini geriletmek, bu anlamda 2023'te Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcını yapmak için sürekli algı, yalan, iftira hatta sanal olarak bir takım sorunlar ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Eğer bu kadar çok gündem değiştirme ihtiyacı duyuyorlarsa, onlara  şunu tavsiye etmek istiyorum; Türkiye'de iktidara gelmenin yolu algılar üzerinden milletin zihin dünyasını karıştırmak değil, iktidara geldiğinizde neyi nasıl yapacağınızı millete açık bir şekilde söyleyebilmenizdir. AK Parti eğer 19 yıldır iktidardaysa ve 2002 şartlarından sonra tek başına iktidara gelen bir zemine ulaştıysa bunun sebebi, millete vermiş olduğu güven ve Türkiye'yi nasıl yöneteceğine dair ortaya koyduğu fikirleridir. Bu anlamda Türkiye'nin ikinci partisinin genel başkanına ve yöneticilerine, Türkiye'ye bundan sonra ne yapacaklarına ilişkin bir şeyler söylemelerini tavsiye ederiz" diye konuştu.

numan_kurtulmus3

"Birkaç sene içerisinde kendi uçak motorumuzu da yapacağız"
Türkiye’nin bulunduğu konuma ve geliştirdiği teknolojilere değinen Kurtulmuş, “Türkiye’nin milli gelişmesine, sanayide yükselmesine sıcak bakmayanlar şöyle bir dönsünler de Nuri Killigil’in fabrikası neden kapandı onun hesabının versinler. Geçmişle uğraşmak için söylemiyorum, zihninde büyük güçlü Türkiye hedefi olmayanın ‘Nasılsa dışarıdan ucuza buluyoruz, öyle alırız' dediği ya da bize 70’li yıllarda söyledikleri gibi ‘Siz neden sanayileşiyorsunuz kardeşim? Siz alım ülkesi olun’ denilen, o zokayı yuttuğumuz günleri de unutmasınlar. Türkiye’nin bugün geldiği bu ekonomik güce böyle biraz da istisna ile bakan Cumhuriyet Halk Fırkası zihniyetinin mensupları gitsinler de Nuri Demirağ’ın fabrikasının nasıl kapatıldığının hikayesini görsünler. Aynı şekilde 1978’de Türkiye’nin uçak sanayisinde, o zaman İtalya ile yapılacak imza töreninden karanlık odadan gelen telgrafla Türkiye’nin nasıl uzaklaştırıldığını görsünler. Türkiye’nin her aşamada yaptığı bütün sanayileşme, ekonomik olarak mücadelesine hep müdahale ederek, ‘Gerek yok, gavurun yaptığını alırız’ diyerek karşı çıkanların, Türkiye’nin geleceğine ilişkin ne söylediğini, ne söyleyeceğini tekrar ortaya koymaları lazım. Türkiye’nin siyasi geleneğinin güçlü yürüyüşü bugün İHA’larımızı, SİHA’larımızı ortaya çıkardı. Savunma sanayisinde son rakamları gördüm, yüzde 78 bandında bir yerlileşme oranına geldik. Allah’ın izniyle birkaç sene sonra bu oran belki yüzde 90’lara çıkacak. S-400, F-35 diyorlar ya, ben de şunu söylüyorum; Türkiye’yi F-35 ve S-400 tartışmaları içerisinde hizaya getirmeye çalışanların esas korktukları Türkiye’nin F-35’e sahip olması değil, S-400’e sahip olması değil. Esas mesele nedir? Biliyorlar ki Türkiye böyle giderse Allah’ın izniyle birkaç sene içerisinde kendi uçak motorunu yapan bir ülke konumuna gelecek. Onun için fiili bir takım ambargolarla, fiili bir takım siyasi baskılarla Türkiye’yi hizada tutmaya çalışıyorlar” dedi.
numan_kurtulmus4

"Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de kımıldayamaz hale getirmek istiyorlar"
Türkiye’nin keşif süreci ve karşılaştıkları engellerden söz eden Kurtulmuş, “Türkiye’nin Akdeniz’den burnunu çıkarmasını istemeyenler, Türkiye’nin Akdeniz’de doğalgaz ve petrol aramasından rahatsızlık duyanlar, Türkiye’yi Akdeniz’deki politik tartışmaların içine çekmeye çalışıyorlar. Bunun için başta komşumuz Yunanistan olmak üzere Avrupa Birliği’nden, Amerika’dan başka ülkelerden aldıkları desteklerle Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de kımıldayamaz hale getirmek istiyorlar. Daha acısı bunlar gündeme geldiğinde içeride de bazıları bunlarla ilgili endişeleri, tereddütleri gündeme getirecek sözler söylüyorlar. Kim ne yaparsa yapsın. Türkiye bu bölgedeki egemenlik haklarının hiçbirinden vazgeçmeyecek. Şimdi, ‘Efendim Hatay bizimdir’ falan diye birtakım şeyler söylemeye başladılar. Hatay, Türkiye Cumhuriyeti’nin milli sınırları içerisindedir. Misak-ı Milli sınırları içerisindedir ve kıyamete kadar da Türkiye’nin bir ili olarak kalacak ve bizim milletimizin malı olacaktır. Bu coğrafyayı daha fazla bölüp parçalama senaryolarına aracı olanlar, bu coğrafyada daha fazla siyasi polemik çıkarmak istiyorlar. Biz ise derlenmenin, toparlanmanın, büyümenin, ileriye gitmenin hesabı ve kararlılığı içerisindeyiz. Türkiye’nin Libya’da kurulan oyunu bozmasından rahatsızlık duyanlar, ‘Türkiye’nin Libya’da ne işi var?’ diyerek içeriden de Türkiye’yi engellemeye çalışıyorlar. Ayasofya’nın açıldığı günlerin öncesini hatırlayın. Ayasofya’nın açılmasının nasıl başımıza bela olacağını, Avrupa’daki bazı siyasileri harekete geçireceğini dile getirenler olduğunu gördük. Allah’a çok şükür cumhurbaşkanımızın kararlılığıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk sistemi içerisinde karar verilerek Ayasofya Müslüman milletimizin ibadetine açıldı, kıyamete kadar Türkiye’de Müslümanların ibadetine ait olacak” ifadelerini kullandı.

"AK Parti devlet partisi değil millet partisidir"
AK Parti’nin milletin bekası için çalıştığını dile getiren Kurtulmuş, “AK Parti devlet partisi değil millet partisidir. Bu çok önemli bir ayrıntı ve hassas bir noktadır. Rahmetli Erbakan zamanında eski dönemleri hatırlayın, Özal zamanını, Menderes zamanını hatırlayın. O zaman ki siyasi hareketliliğimizin temel esprisi çevrenin merkeze yürümesiydi. Çünkü merkeze oturmuş Cumhuriyet Halk Fırkası’nın eğilimleri sadece siyaseti dizayn etmiyordu, aynı zamanda milleti de torna tezgahından çıkmış bir malzeme gibi tek tip insan haline getirmek için gayret sarf ediyorlardı. Bu salonda bulunan arkadaşlarımızın başörtüleri yüzünden üniversiteye gidememeleri, devlet memuru olamamaları, milletvekili falan zaten olmak düşünülemezdi, bunların geride kalması Allah’ımıza çok şükür çevrenin merkeze yürümesiyle olmuştur. Bütün ülkenin gelirinin birkaç ailenin elinde olduğu dönem milattan önceki dönemler değil Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de uzun yıllar devam eden bir geleneğidir. Şimdi çok şükür Türkiye’de ekonomi de, siyaset de, karar da sadece ve sadece milletin elindedir. Hatta o kadar semboliktir ki Türkiye’de kimin Cumhurbaşkanı olacağına karar vermek milletimizin işi olamazdı. Dikkat ederseniz Cumhurbaşkanlığı seçilmesinin meselesi de aslında bizimle karşı taraftaki zihniyet dünyası arasında çok temel göstergelerden biridir” dedi.

numan_kurtulmus5

"Çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır"
Asgari ücretin her kesimi tatmin edecek derecede olacağını  belirten Kurtulmuş, “Enflasyon dolayısıyla market ve pazardaki fiyatların yukarıya çıktığını biliyoruz. Kararlı bir şekilde vatandaşımızın alım gücünü artıracak tedbirleri alıyoruz. Yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır. Yine aynı şekilde bu hafta içerisinde Cumhurbaşkanımızın sağlık çalışanlarıyla ilgili iyileştirme, seyyanen zamla ilgili düzenleme, öğretmenlik yasasıyla ilgili teklif Meclis'e geliyor. 3600 ek gösterge gibi, emeklilerin durumunun iyileştirilmesi ve diğer konularla ilgili çalışmalar nihai noktaya geliyor. Meclis'teki bu bütçe trafiği geçtikten sonra inşallah bunları halledeceğiz, yoluna koyacağız ve vatandaşımızı asla enflasyonun ortaya çıkardığı bu ağır tablonun altında ezdirmeyeceğiz" şeklinde konuştu.