Gerek büyükbaş gerekse küçükbaş, tavuk, arı, tarım vb. birçok üretim alanında hizmet veren TARSİM‘e halkımızın gerekli özeni ve talebi en üst seviyelere çıkarmaları hem kendileri için hem de ülkemizdeki tarım ve hayvancılığın geleceği  için kaçınılmazdır.

Araç sigortalama sistemi ülkemizde çok güzel yerlere gelmiştir. Artık hiç kimse sigortası olmayan bir araca binmek istemiyor. Aracın karşılaşacağı kaza ve diğer risklerden dolayı sigortasız aracı sürmek istememektedir.

Ayrıca , ülkemizde araç trafik sigortası yasal mecburiyeti vardır.

Sigortacılık çok eskilere dayanmaktadır. Sigortacılıkla ilgili ilk düzenlemeler Hamurabi Kanunu'nda ticaret kervanlarının soygunlara karşı korunmasına yönelik olarak yapılmıştır.

Roma ve Yunanlılar da deniz ticaretindeki çeşitli tehlikelere karşı çeşitli şekillerde yardımlaşmayı ortaya çıktığı görülmektedir. Modern sigortacılığın İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde 17. yüzyıldan itibaren başlamış olmasına karşın, tarım sigortalarının ancak 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlamış olmasının, bu sektörün özelliğinden kaynaklandığı söylenebilinir.

Ülkemizde TARSİM 14/06/2005 yılında çıkan bir yasayla yürürlüğe girdi. TARSİM sigortalarının 18. yılını kutlayacağımız önümüzdeki günlerde TARSİM dünyaya örnek olan bir kuruluş olmasına rağmen bence arzu ettiğim yerde değil.

Bu, halkımızın bu konuda yeterli bir bilince sahip olmadığını göstermektedir. Tamamıyla halkımızı desteklemek için devlet tarafından kurulan TARSİM'in daha da gelişmesi için artık halkımızın da adım atma zamanı geldi, geçiyor.

Saygılarımla…