Kızılay’ın geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası 2021 yılında da devam ediyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Kızılay, kurban etlerini de yüzbinlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanacak model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban Bayramı süresince değil, yıl boyu ete kavuşuyor. Kızılay bu yıl, Sudan, Tanzanya, Somali, Senegal, Çad, Nijer, Afganistan, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Filistin, Irak, KKTC, Suriye, Yemen ve Türkiye olmak üzere toplam 21 ülkede vekâlet sahipleri adına kurban kesecek. Kızılay vekâlet bedellerini ise yurt içi ve yurt dışı için 1050 TL olarak belirledi.

Amacına ve kuralına uygun

Kızılay’ın “Kurban’da Kızılay Modeli” sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek. Çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, veteriner hekimler tarafından seçilerek, modern kombinalarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veteriner hekimler ve noter de eşlik edecek. 

Yurt içi hisselerinden elde edilecek kurban etleri kavurma işleminden sonra, konserve haline getirilecek. Kavurma konserveleri Kızılay şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kavurma konservesinin yanı sıra anlık ve aşevlerinde de dağıtımlar yapılacak. 

İyilik sınır tanımıyor
Kızılay ile iyilik sınır tanımayacak. Hayırseverlerin kurban vekâletleri yurt içinin yanı sıra Türk Kızılay’ın Somali, Senegal, Sudan, Güney Sudan, Pakistan, Afganistan, Endonezya, Bangladeş, Bulgaristan, Bosna Hersek, Suriye, Yemen, Irak ve Filistin bulunan 15 delegasyon ile Kuzey Makedonya’da kesim işlemlerinden hemen sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.
Kızılay’ın Sakarya’daki çalışması hakkında bilgi veren Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, “Hayırsever vatandaşlarımız merkez ve ilçelerdeki şubeler veya Demokrasi meydanındaki Kızılay ofisine (Katlı Pazar Yeri karşısı) ve ilçelerde açılan kurban bağış stantlarına giderek bağış verebilecekleri gibi, 777 28 68 ve 0552 168 18 13 numaralı telefonları aradıkları takdirde evlerinden veya işyerlerinden de bağışlarını makbuz karşılığı nakit veya kredi kartı ile ödemek suretiyle kolayca yapabilecekler. Ayrıca Ziraat Bankası ile Denizbank şubelerinden Kızılay adına açılan hesaplara para yatırabilirler” dedi.
Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek olan vekâlet sahiplerinin 4 taksit imkânından yararlanabileceklerini de söyleyen Tiryaki, “Arefe günü dahil kurban vekaletlerini almak için şube ve temsilcilikler ile stantlarıımız açık olacak. Önceki yıllarda olduğu gibi yoğun talep nedeniyle kontenjanlarım erken dolabilir. Vatandaşlarımızdan ricamız son günü beklemeden kurban vekâletini vermeleridir” diye konuştu.