Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasına bağlı  olarakyüksekten düşerek yaralanan evcil kedi vakalarının kliniğimizde baş vuru sayılarının arttığını gözlemliyoruz. 
Sıcakların artmaya devam etmesi nedeniyle evlerde beslenen kediler için yaşam zor hale gelmektedir. Dolayısıyla, pencerelerimizi açmak, insanlar ve evcil hayvanlar için pratikte bir zorunluluk veya en azından sıcaklarda  arzu edilen bir deneyimdir.
Ancak hepimizin bildiği gibi, kediler pencerelerden süzülen güneşte yıkanmayı severler ve çoğu zaman tehlikeli bir şekilde pencere kenarlarına tüneyerek esintinin tadını çıkarır, kuşları izleyip dinler ve dışarıdaki aktiviteyi severler.
Doğal olarak serinlemek için camları ve de kapıları açıyoruz. Evimizde beslemiş olduğumuz can dostu kedilerimiz de sıcaklardan ve de nemden çok bunalırlar, serinlemek için cam kenarlarına ve de balkonlara çıkarlar. Çok katlı binalarda ikamet eden kedi sahipleri gerekli fiziki tedbirleri almadıkları takdirde maalesef can dostlarının ya çok ağır yaralanmalar ya da ölümle sonuçlanacak kazalara sebep olmaları kaçınılmazdır. Son günlerde kliniklerimizde camdan, balkondan düşen kedi sayıları ciddi oranda artmış durumdadır.

KEDİNİZİN PENCERELERDEN VE BALKONLARDAN DÜŞMESİNİ NASIL ÖNLERSİNİZ?
Neyse ki bu potansiyel trajedi kolayca önlenebilir. Kediler genellikle açık pencerelere, çıkıntılara, teraslara ve balkonlara erişerek bu zor duruma düşerler. Bu öğelere erişimi sınırlamak, bu potansiyel felaket senaryolarını önlemenin en iyi yoludur.
Kedileri bu tip kazalardan korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.  Kedilerin serinlemek dışında oyun oynamak, dışarıyı seyretmek için ya da çiftleşme döneminde olması nedeniyle kapı ya da balkon, cama yönelmeleri kaçınılmazdır. Kediler dokuz canlıdır, düşse de bir şey olmaz bir şehir efsanesidir. Düştüğü zaman ölümün dışında sağ kalırsa ciddi kırık, yaralanma doğal olarak ameliyatları gerektirir. Bu operasyonlar da maalesef masraflıdır. Hayvanlar çok yükseklerden düşerek hayatta kalabilirler, ancak ölümcül olmadığında sonuç genellikle felakettir ve yaralanmaların karmaşıklığı nedeniyle uzun iyileşme sürelerine yol açar.  Bu tür olayların önüne geçmek için pencere ya da kapılara fiziki tedbirler almak, cam kenarlarından koltuk, kanepe v.b. atlayabileceği fiziki ev eşyalarını uzaklaştırmak, pencerelere üstten açılır şekilde fonksiyon kazandırmak, kapılara camlara sineklik yaptırmak yeterlidir. Sizlere ve can dostlarına sağlıklı güzel günler dilerim.