Karasu Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi ve Enfeksiyon Kontrol Birimi tarafından, hasta ve yakınlarını bilgilendirmek ve hastalıklarıyla nasıl başedebilecekleri konusunda yardımcı olarak, yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla Diyaliz Hasta Okulu düzenlendi.
'Sen Adım At Onlar Hayata Bağlansın' sloganıyla düzenlenen diyaliz hasta okulu hakkında konuşan Hastane  Başhekimi  Oğuzhan Bodur, "Hasta ve yakınlarının, hastalık sürecini doğru yönetebilmesine, öz bakımlarını  arttırmasına, olası tedaviler hakkında bilgi alabilmesine  ve karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri problemlere cevap bulabilmelerine, hasta eğitimi uygulamalarıyla imkân sağlanmaktadır" diyerek hasta okulunun önemine dikkat çekti. 2001 yılındaa 5 cihazla hizmete açılan diyaliz ünitesi halen  18 hemodiyaliz cihazı ile 65 hastaya aylık 700 diyaliz seansı yaparak hizmet veriyor.

karasu_diyaliz2
Diyaliz Hasta Okulu eğitimine; Diyaliz Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ümit Şair, Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Nurdane Ekiz Uzun, Psikolog Nuran Arslan, Sosyal Çalışmacı Mira Mizgin Aslan, Fizyoterapist Latife Çelik, Diyetisyen Aslı Düz ve Diyaliz Ünitesi Sorumlu Teknikeri Muharrem Yılmaz konuşmacı olarak katıldı. 

karasu_diyaliz3
Hasta Okulu’nda; Diyaliz Nedir?, Akut ve Kronik Böbrek Yetmezliği, Diyaliz Komplikasyonları, Organ Nakli, Vasküler Giriş Yolları, Diyalizde Beslenme ve Diyet, Hastaların Sosyal Hakları, Diyaliz Hastalarının Psikolojik Sorunları ile Baş Etme Yöntemleri, Diyalizde Egzersiz Uygulamaları, Enfeksiyon Kontrol Önlemleri ve El Hijyeni  konulu eğitimler verildi.

karasu_diyaliz4
Hasta ve hasta yakınları tarafından geniş katılım sağlanan eğitim sonunda, Başhekim  Uzm. Dr. Oğuzhan Bodur ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Müge Yıldız, İdari ve Mali İşler Müdür Yardımcısı Abdullah Filizfidanoğlu, İç Hastalıkları Uzmanı ve Diyaliz Sorumlu Hekimi Ümit Şair ve Diyaliz Ünitesi Sorumlu Teknikeri Muharrem Yılmaz tarafından katılımcılara belgeleri takdim edildi.

Büyükşehir’den Dünya Diyabet Günü’nde anlamlı çalışma Büyükşehir’den Dünya Diyabet Günü’nde anlamlı çalışma

karasu_diyaliz5