Bilal Soykan'ın başkan seçilmesinin ardından personel maaşlarını ödemekte zorlanan Ak Belde A.Ş'de tasarruf tedbirleri uygulandığı ileri sürülerek yaklaşık 60 kadar işçi içten çıkarılmıştı. 

İşçiler, Akyazı Belediyesine karşı açtıkları davayı kazandı. Ancak, mahkemenin iade kararına rağmen işe alınmadıklarını ileri süren işçiler, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. İşçiler adına konuşan Baki Demir, “Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, işten attığı 60 işçi için açıklama yapmış ve hiçbir katkı sağlamayan işçileri işten çıkardım demişti. Ayrıca o dönemde bazı haber sitelerinde yayınlanan haberlerde, ATM memurları işten atıldı şeklinde son derece kötü niyetli haberler çıktı. Biz işten çıkarılan 60 kadar personel, hakkımızı aramak ve üzerimize atılan iddiaların yalan ve iftira olduğunu kanıtlamak için mahkemeye başvurduk. Ve bugün gelinen sonuçta adli merciler yaptıkları incelemelerde bizi haklı buldu. Ayrıca bırakın işe gitmemeyi, mahkeme işten atılan birçok kişinin fazladan çalıştığını tespit ederek ek mesai tazminatı verilmesi gerektiğini hükmetti” dedi.  İşten çıkarılan işçilere yönelik 'ATM memuru', 'yatarak para alan', 'işe gitmeden para alan kişiler' şeklinde bir takım ithamlarda bulunulmuştu. Haksız yere işten çıkarıldıklarını ve kendilerine yönelik haksız iftiralarda bulunulduğunu söyleyen işçiler haklarını aramak için mahkemenin yolunu tutmuştu. 
Belediyeye karşı dava açan işçiler, hukuk mücadelesini kazanarak haklılıklarını ispat etti. Mahkeme birçok işçi için işe iade kararı verdi. Ayrıca işçilerin fazla çalıştırılarak mesailerinin ödenmediği tespit edilerek belediye tazminata mahkum edildi. 

“MAHKEME HAKLILIĞIMIZI İSPAT ETTİ; BAŞIMIZ DİK”
Belediyeye karşı açtığı davayı kazanan işçilerden Ahmet Şüküroğlu ise; "Bizi Ak Belde A.Ş. üzerinden işten attılar. İşten çıkarılmak ağrımıza gitmedi. Bizi en fazla üzen haksız yere 'ATM memuru', 'belediyede yatarak para alan', 'belediyeye gelmeden para alan kişiler’ olarak lanse edilmemiz oldu. Bizim onurumuz ve gururumuzla oynadılar. Hiçbirine hakkımı helal etmiyorum. Hakkımı aramak için mahkemeye gittim. Mahkeme, bırakın çalışmamayı mesaimizi vermediğinden dolayı belediyeyi tazminata mahkum etti. Fazla çalıştırdıklarından hakkımızı vermemişler. Mahkeme haklılığımı ispat etmiş oldu. Diğer arkadaşlar da aynı şekilde. AK Partili bir belediyenin bu muameleyi yapması bizi son derece rahatsız etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a saygımızdan dolayı sokağa çıkmadık, yaygara yapmadık. O dönem partiye gittik. Bizi hiç kimse sahiplenmedi. Bilal Soykan 60'a yakın kişiyi işten çıkardı. Hakkımızı savunamadı. Büyük kısmı mahkemeye başvurdu. Bugün açıklama yapmamızdaki sebep haklılığımızı ispatlamış olmamız. Başımız dik" şeklinde konuştu.

“MAHKEME İŞE AİDE KARARI VERDİ, BELEDİYE UYGULAMADI”
Diğer bir işçi Ayhan Tonyalı da Ramazan ayında işten atıldığını söyledi. Tonyalı; “Bizi Ramazan ayında işten attılar. Gerçekten mağdur olan arkadaşlar var. İş bulamayanlar oldu. Hatta Enes Atacan isimli arkadaşımız ameliyat masasındayken işten çıkartıldı. Kalp ameliyatı olan ve izinli olan Atacan işe döndüğünde atıldığını öğrendi. Pandemi dönemi de girince gerçekten çok mağduriyet yaşayan arkadaşlarımız oldu. Bize çok büyük haksızlık yapıldı. Hakkımı helal etmiyorum. Arkadaşlarım da etmiyor. Ben de mahkemeye gittim. Davayı kazandım. Mahkeme birçok kişi için işe dönüş kararı verdi. Akyazı Belediyesi'ne başvurduk. İşe dönüşleri kabul etmeyip ek tazminat yolunu seçti. Bize 'çok personel var. Belediyenin borcu olduğu için işten çıkarıldınız’ denildi. Oysa bunun yalan olduğu şimdi ortaya çıktı. Biz işten atıldıktan sonra birçoğu Kuzuluk’tan olmak üzere belediye Ak Belde üzerinden personel aldı. Hala almaya devam ediyor. 2,5 yıl içinde 20'nin üzerinde işçi alındı. İşçilerin vasıfsız olduğunu da görüyoruz. İncelenirse işe alınanların birçoğunun Başkan Bilal Soykan ile bağının olduğu ya da Kuzuluk’tan olduğu anlaşılır" ifadesini kullandı.