TL'yi destekleyen 'Merkez'in adımları Resmi Gazete'de TL'yi destekleyen 'Merkez'in adımları Resmi Gazete'de

Son dönemde başta Trakya’da çiğ süt fiyatına 15 lira talep edildiğini ve ardından diğer bölgelere yayılmaya başladığını kaydeden sektör temsilcileri, 2,5 liralık zammın müstahsilde süt fiyatının 15 liraya yükselmesinden kaynaklandığını belirtti. Ulusal Süt Konseyi’nin referans fiyatı ise 11 lira 50 kuruş.
Zincir marketlerde normal yüzde 3 ve üzeri yağlı sütlerin fiyatı 24 lira ile 38 lira arasında değişiyor. Diğer yandan, kasım ayı itibarıyla süt ürünlerine yapılan zam raflara yansımaya başladı. Etiketlerde 2 Kasım’dan bu yana değişikliğe gidiliyor.
Trakya’da Çanakkale ve Edirne illerinde üreticilerin çiğ sütün fiyatına 15 lira talep etmeye başladıklarını aktaran temsilciler, ardından Balıkesir, Konya’dan da talep edildiğini ve bunun son ürüne de fiyat olarak yansıdığını aktardı. Zamların ekim ayında geldiğini ve 1 Kasım itibarıyla da bir zammın daha yansıdığını ifade eden temsilciler, sonuç olarak çiğ süte iki kez yansımış olduğunu ifade etti. İndirim marketlerinde fason ürünlere ekimde ve kasımda toplamda 2,5 lira zam geldiğini dile getiren temsilciler, dünyada da son dönemde tek fiyatı artan gıda ürününün süt olduğunu aktardı.
Yem fiyatların da uzun süredir aynı olduğu ve bu zammın piyasada arz talepten oluşan bir gelişme olduğu vurgulandı. Serbest piyasada sütün fiyatı 13 lira civarında bulunuyor. Son dönemde rafta süt fiyatında yaşanan 2,5 liralık artışın nedeni olarak çiğ sütün 15 liraya çıkması gösteriliyor. Bu zammı yapacak bir maliyet artışının gözükmediğine dikkat çeken temsilciler, arz talep dengesizliğini işaret ediyor.
Çiğ sütte büyük bir sorunun olmadığı ve 15-20 güne süt arzında artışların başlayacağı belirtilirken, USK’nın tavsiye taban fiyatının yanı sıra serbest piyasada oluşan bir fiyatın olduğunu paylaşan temsilciler, öte yandan kaliteli süt için belli bir oranda yüzde 10 prim verilebileceğini aktardı. Temsilciler, maliyet artışlarına rağmen fiyatların tutulduğu bir dönem olduğunu, şu anda böyle bir baskının olmadığı belirtti./ DÜNYA