Son günlerde yaşadığımız karlı ve soğuk günlerde kendimiz nasıl üşüyorsak bahçemizde baktığımız can dostumuzun da üşüdüğünü unutmayalım. Onların da canlı olduğunu bizim gibi üşüdüklerini, hastalanabileceklerini, çok sevdiğimiz can dostlarımızı kaybedeceğimizi bilelim.

Soğuk geçen bu günlerde onlar için neler yapabiliriz?
Öncelikle kışın soğuktan kaybolan enerjilerini yerine koyabilmek için günlük yiyeceklerini yaz mevsimini göre % 50 ya da ihtiyaca göre daha fazla artırabiliriz. Köpeğinize aldığınız yiyecek ne kadar kaliteli ise hayatta kalma ve yaşam süresini de o kadar artırmış olursunuz.

Üzerlerine giyebilecek onları sıcak tutacak serbest veteriner kliniklerinden temin edebileceğiniz kışlık elbiseler giydirebilirsiniz. Kış bitince bir kenara atmayın, bir sonraki kış mevsiminde yine ihtiyacınız olacaktır.

Kulübelerini satın alırken ısıya karşı muhafazalı olanı tercih edelim. Köpeklerimizin kulübelerini bahçede konumlandırırken, esen rüzgarı göz önünde tutalım. Kulübeyi rüzgarın almadığı ya da en az rüzgardan etkilenen yere konumlandıralım.

Bahçedeki köpeğimiz kış yavrusu ise, köpeklerdeki raşitizm hastalığı hakkında önce bilinçlenelim. Sonra raşitizm hastalığına karşı koruyucu fiziksel önlemleri veteriner hekiminize danışarak almalısınız. Çok soğuk havalarda köpeğinizi daha korunaklı alanlara alabilirsiniz. Sizlere ve de can dostlarınıza güzel, sağlıklı, mutlu günler dilerim.

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız