Söğütlü için 90 milyonluk doğal gaz yatırımı Söğütlü için 90 milyonluk doğal gaz yatırımı

HER ALANDA, GAYRETLE
Toplantının açılış konuşmasını yapan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladık. Mayıs'ın ikinci haftasında baş tacımız Anneler Günü, 14 Mayıs'ta Çiftçiler Günü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, 18 Mayıs Müzeler Haftası, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 29 Mayıs'ta İstanbul’un Fethi’ni kutlayacağız. Belediye olarak tüm özel ve resmi günlerin önemini vurguluyor, her alanda çalışmalarımızı gayretle sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

Adapazari Belediye Meclisi Toplantisi Yapildi (4)
GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR
Mecliste gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Serhat Erişir, hafta içinde Adapazarı İlçe Başkanlarının 'Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu' kurulmasıyla ilgili tavsiyesini hatırlatarak, depremin doğrudan ekonomik kayba neden olduğunu ifade etti. Erişir, ayrıca Adapazarı sınırları içerisinde sığınmacılara ait ruhsatlı iş yerlerinin sayısı ile ilgili bilgi talebinde bulundu.

Adapazari Belediye Meclisi Toplantisi Yapildi (2)
IŞIKSU’NUN KENTSEL DÖNÜŞÜM HASSASİYETİ
Mecliste söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Behlül Bayrak, “Adapazarı Belediyesi, geçmişten geleceğe kurulacak yeni bir hizmet anlayışı ile hareket etmektedir. Başkanımız Mutlu Işıksu 2019 yılında bizleri ilk topladığında öncelikli sorunun depreme hazırlık ve Kentsel Dönüşüm olduğuna vurgu yaparak bu konuda daha hassas çalışacağımıza işaret etti. Başkanımız bu konudaki kararlılığını ADA HAYAT Projesi ile de gösterdi. Yapılamaz denilen ADA HAYAT’ı tam bir mutabakatla başardı. Belediyemizde ocak ayında Afet Müdürlüğü’nü kurduk. Yapılan kapsamlı ve planlı çalışmalarını görmek için tüm meclis üyelerimizi Afet Müdürlüğümüzü ziyarete bekliyoruz.” dedi.

Adapazari Belediye Meclisi Toplantisi Yapildi (1)
RUHSATLI İŞYERİ
Başkan Işıksu, CHP’li Meclis Üyesi Serhat Erişir’in sorularına yanıt olarak, “Şu ana kadar yabancı uyruklu işyerleriyle ilgili şartlara uygun 97 adet ruhsat bulunuyor. Bu ruhsatlı iş yerlerinden 70 adetine idari para cezası, 13 adetine kapatma cezası uygulanmış ve 23 iş yeri de tahliye edilmiştir” diye konuştu.

HERKESİN GÖREV ALANI VE YERİ BELLİDİR
Başkan Işıksu, “2024 ocak ayında Afet İşleri Müdürlüğümüzü kurduk. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzü de geçen dönem kurmuştuk. Deprem öncesi, sırası ve sonrasında 3 aşamalı bir çalışma yürütülmektedir. Bununla ilgili devletimizin AFAD başkanlığı bulunmaktadır. AFAD başkanlığı bünyesinde Adapazarı Belediyesi’nde hangi dakikada kimin nerede görev yapacağı net bir şekilde bellidir. Afet öncesi yapılacaklar, afet sırasında yapılacaklar ve afet sonrasında yapılacaklar sistemi hazırdır. Bu kapsamda en çok ihtiyacımız olan şey kentsel dönüşümdür. ADA HAYAT projesi ile bunu başardık. Temel atma törenimizi de mart ayında gerçekleştirdik. İnşallah vaat ettiğimiz süre içinde tamamlanacaktır. Adapazarı’nda 58 adet riskli yapı tespiti yapılmıştır. Bunlardan 45’i yıkılmış durumdadır. 13 tanesinin ise kanuni süresi devam etmektedir. Meclis üyelerimizin vatandaşlarımızı kentsel dönüşüm konusunda motive etmeleri için yoğun bir çaba sarf ederek bu konuda birlikte güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Adapazari Belediye Meclisi Toplantisi Yapildi (3)
İKİNCİ OTURUM 13 MAYIS’TA
Meclis gündeminde ilk 2 madde İmar Komisyonu'na oy birliği ile, 1 madde ise Plan ve Bütçe Komisyonu'na oy çokluğuyla havale edildi. 5 madde oy birliğiyle, 1 madde ise oy çokluğuyla kabul edildi.

Adapazarı Belediyesi Mayıs ayı ikinci oturumu 13 Mayıs Pazartesi günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek.