Sakarya’da yaşayan 45 yaşındaki Engin Saçmacılar, Kocaeli’nin Kerpe ilçesine bağlı Kumcağız sahilinde daha önce eşi benzeri yaşanmamış bir olaya şahitlik etti. Eşiyle birlikte gittiği deniz kıyısında yürürken karaya yaklaşan yunus balığını gören Saçmacılar, balığı açıklara götürdü. Geri döndüğünde yunusun tekrar kıyıya doğru geldiğini fark eden vatandaş aynı durumun birkaç kez tekrarlanmasının ardından bu kez balığa ‘Johnny gel oğlum gel’ diye seslenmeye başladı. Engin Saçmacılar, yunusun sözünü dinleyerek kendisine doğru geldiği anları cep telefonu kamerası ile kaydetti.
yunus_baligi2

Video sosyal medyada ilgi gördü
Saçmacılar, çağrısına kulak vererek yanına kadar gelen yunus balığını bir süre sevdi. Daha sonra ise durumu Sahil Güvenlik Komutanlığı ve jandarma ekiplerine bildirdi. Ekiplerin bölgeye geldiği bot ile yunus balığı suyun daha derinlerine götürülerek, bölgede sürü halinde dolaşan diğer yunusların yanına bırakıldı. İlk kez yunus balığı gördüğü için heyecanlandığını söyleyen Engin Saçmacılar’ın kaydettiği video ise sosyal medyada ilgi gördü.
yunus_baligi3
“Peşimden kıyıya geri geldi”
Başına gelen ilginç olayı anlatan Engin Saçmacılar, “Eşimle biz sürekli kampa gideriz. Kerpe Kumcağız sahiline sabah saatlerinde giderek çadır kurduk. Daha sonra kıyıdan, kayalıklara doğru yürüyüş yaptığımız esnada kıyıya gelen yunus balığını gördüm. Hemen kıyafetlerimi çıkararak suya girdim, yaşıyor mu diye kontrol etmek için. Nefes aldığını hissettim sonra biraz açığa doğru götürdüm, hareket etsin diye. Biraz hareketlenmeye başladı ve onu bırakıp geriye döndüm. O da peşimden tekrar geri dönüp kıyıya doğru gelmeye başladı. Birkaç kez götürdüm açığa yunus balığını baktım tekrar geldi" dedi.
yunus_baligi4

Serdivan Belediyesi ekim ayı olağan meclisi toplandı Serdivan Belediyesi ekim ayı olağan meclisi toplandı

yunus_baligi5