Yumurta nedir?
Tavuğun evcilleştirilmesinden bu yana insanlar yumurtadan zevk alıyor ve kendilerini besliyorlar.
Hem yumurta akı hem de yumurta sarısı, proteinler, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere besinler açısından zengindir. Sarısı, yağda çözünen vitaminler (D ve E vitaminleri gibi) ve esansiyel yağ asitleri içerir; proteinin çoğu yumurta beyazında bulunur.

Yumurtalar yemek pişirmek için önemli ve çok yönlü bir bileşendir ve özel kimyasal yapıları birçok önemli pişirme reaksiyonunun anahtarıdır. Pek çok farklı yumurta türü vardır, en yaygını tavuktur, daha fazla gurme seçeneği ise ördek, kaz ve bıldırcın olabilir.

Yumurtanın besleyici faydaları
Bir orta boy tavuk yumurtası (haşlanmış) şunları içerir:
•    84 kcal / 351 KJ
•    8.3g protein
•    5.7g yağ
•    1.6g doymuş yağ
•    18 mcg folat
•    1.89mcg D vitamini

Yumurtanın sağlık açısından en önemli 5 faydası
1. Son derece besleyici
Bütün yumurtalar besin açısından zengindir ve ihtiyacınız olan hemen hemen her besini sağlar. D ve B12 vitaminleri gibi alınması zor besinlerin yanı sıra mineral iyodin yararlı kaynaklarıdır. Yumurtalar, beslenmemizden almamız gereken dokuz temel amino asidin tümünü içerdikleri için 'tam' bir protein kaynağı olarak kabul edilir.

2. Kalp sağlığını destekleyebilir
Yumurta, betain ve kolin gibi kalp sağlığını destekleyen çeşitli besinler açısından zengindir. Çin'de yaklaşık yarım milyon insan üzerinde yapılan bir araştırma, günde bir yumurta yemenin kalp hastalığı ve felç riskini azaltabileceğini öne sürse de uzmanlar yumurtanın faydalı olması için sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

3. Kolin kaynağı
Yumurtalar en iyi diyet kolin kaynaklarından biridir. Hakkında çok az konuşulan bu besine, hücre zarlarının oluşumu ve hafıza dahil beyin fonksiyonları için hepimiz ihtiyaç duyuyoruz. Normal beyin gelişimi için yeterli miktarda kolinin gerekli olduğu hamilelik ve emzirme döneminde özellikle önemlidir.

4. Göz sağlığını destekleyebilir
Yaşlandıkça görüşümüzün bozulmaya başlaması normaldir, ancak dengeli bir diyetten elde edilen ve göz sağlığını desteklemeye yardımcı olabilecek bazı yararlı besinler vardır. Yumurtalar göz dostu yiyeceklere bir örnektir. Sarısı büyük miktarlarda karoten içerir, özellikle lutein ve zeaksantin olup, bunlar maküler dejenerasyonu ve kataraktı önlemek için önemlidir. Yumurtalar ayrıca iyi görme için anahtar olan A vitamini kaynağıdır.

5. Kilo yönetimini destekleyebilir.

Halkımıza sağlıklı günler dilerim.