3 Ekim’de yapılacak seçimler öncesinde meslek komitesi üyeliği için adaylar da belli olmaya başladı.  Halen SATSO Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı olan Yüksel Avşar da, 34. Meslek Komitesi üyeliğine aday olduğunu açıkladı.

Endüstri Mühendisi olan ve 42 yıldır inşaat sektöründe hizmet verdiğini söyleyen Yüksel Avşar, SATSO 34. Meslek Komitesi üyeliği için aday olduğunu belirterek, 3 dönemdir SATSO yönetimindeyim. Meclisinde yer aldığını, son dönemde de başkan yardımcılığı görevini yürüttüğünü söyledi.

Yaklaşan SATSO seçimi öncesinde çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Avşar, kendisine bir teveccüh bulunduğunu belirterek, “SATSO’da 3 başkanla çalıştım. Hepsinin de Sakarya’ya kazandırdıkları yadsınamaz. Mevcut SATSO Başkanı Akgün Altuğ döneminde kazandırılan Tek Durak Ofis kavramı hayata geçirildi. İki binada biri kamu, diğeri özel iki banka var. Noter kazandırıldı. KOSGEB, MARKA, SAÜ, İŞ-Kur ve SGK’nın irtibat ofisleri var. Sabah gelen kişi, öğlene kadar şirketini kurup gidebiliyor. Bu çok önemli bir hizmet” dedi.

Doku Kültürü Laboratuvarının da bu dönemde hayata geçirildiğini söyleyen Yüksel Avşar, “Bunun yanında şu an Kırkpınar’da PSB Anatolia fuarının da fikir babalarından biri SATSO’dur. Ayrıca Arifiye’deki dış mekan süs bitkiciliği önemli bir atak yaptı. Hendek’teki Doku Kültürü Laboratuvarında dış mekan süs bitkicileri için fideler üretiliyor. Endüstriyel fidanlar yetiştirilecek. Almanya’ya 3-4 ihracat yapıldı. Amaç sadece para kazanmak değil. Üyelerimize ve belediyelere de altyapı hazırlamak” şeklinde konuştu.

Üye ziyaretlerinde en çok karşılaştıkları sorunun, SATSO’nun ne iş yaptığı ile ilgili olduğunu kaydeden Avşar, “Önceden ben de böyle düşünüyordum. Ama yönetime girdikten sonra böyle olmadığını gördüm. Orta ve küçük işletmesi bulunan üyelere kredi konusunda ciddi bir kaynak yaratıldı. Şirketlerle ilgili çalışmalarımız var. SAÜ ve SUBÜ ile 3+1 ve 7+1 ile ilgili çalışmalarımız var. Sanayi ile üniversite arasında işbirliği yapılıyor” dedi.

SATSO yönetiminin bundan sonraki çalışmaları hakkında da bilgiler veren Avşar, her sektörün bir takım sıkıntıları bulunduğunu, inşaat sektörünün de sorunlar yaşadığını belirtti. Yüksel Avşar, “Kontta özellikle bir fiyat artışı var. Yeni bir kredi daha gelecek. Tamamlama kredisi adı altında 500 bin liraya kadar bir destek gelecek” dedi.

Müteahhitlik mesleğinde Sakarya özelinde zeminin kötü olmasından dolayı kat sınırlaması olduğunu belirten Avşar, az katlı binalar yapıldığı için maliyetin yüksek olduğuna dikkat çekti. Avşar, “Yüksek kat olmadığı için hem masraf artıyor, hem tarım arazileri heba oluyor. Teknik sorunların çözülerek, kat yüksekliği ile ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyor” diye konuştu.

SATSO 34. Meslek komitesinin kat yüksekliğine bakışını da değerlendiren Avşar, “Depremden sonra 2 katlı binalar yapıldı. Müteahhitler Birliğinin gayretleri ile 3 kata çıkarıldı. Ancak bunun bir şekilde çözülmesi lazım. Sakarya için başka bir sorun da kentsel dönüşümün uygulanamaması” dedi.

Yüksel Avşar, 34. Meslek komitesinin diğer üyelerini de tanıtarak, genç ve tecrübeli bir ekip oluşturduklarını söyleyerek yeniden göreve talip olduklarını ifade etti.