16 DAKİKA BOYUNCA GÖRMEDİLER!

İstanbul Büyükçekmece’de staj gördüğü iş yerinde, kafası sac büküm makinesine sıkışan 14 yaşındaki Arda T., ağır yaralandı. Kafasının sıkıştığı yerde dakikalarca kurtarılmayı bekleyen Arda T., yaklaşık 16 dakika makinede kimse görmediği için sıkışıp kalan, sonrasında kalbi durduğu için 25 dakika hastane acilinde kalp masajı ile tekrar kalbi çalıştırılan Çırak Arda T., şu anda yoğun bakımda  hayat mücadelesi veriyor. Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu, iş kazasında ağır yaralanan ve şu anda yoğun bakımda hayat mücadelesi veren daha 14 yaşındaki  Arda T.'nin ailesini hastanede ziyaret etti

ÖĞRENCİ DEĞİL İŞÇİDİR!

Yeşilay'da Yusuf Genç dönemi Yeşilay'da Yusuf Genç dönemi

Sakarya Staj Ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği başkanı Fatma Canan Küsmez de konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "3308 sayılı mesleki eğitim kanunu adı altında çocuk yaşta fabrikalarda daha kaç çocuğumuz kaç fidanımız yok olacak.Altı gün önce Büyükçekmece de bir fabrikada kafasını saç bükme makinesine kaptırarak başında bir görevli olmadığı için 16 dakika o şekilde kalan iş kazası geçiren 14 yaşındaki çırak evladımız Arda T. bir öğrenci değil, makine başında çalışan bir işçidir. Öğrenci olsaydı başında bir öğretmeni bulunurdu" dedi.

3308 ARTIK DÜZENLENMELİ

Başkan Küsmez; "Bizler Staj ve çıraklık sigortası federasyonu olarak yetkilileri göreve davet ediyoruz. Artık bir fidanın daha yok olmasını istemiyoruz. Bir an evvel 3308 mesleki eğitim kanunu düzenlenmesini istiyor Staj ve çıraklık sigortamızın başlangıç olmasını bekliyoruz. Yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren evladımız Arda Tombul’a acil şifalar diliyor, ailesine de sabırlar diliyoruz" ifadelerine yer verdi.