BBP KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK! BBP KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Kanal 7 ekranlarında katıldığı canlı yayında seçimle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

"MİLLETİN LEHİNE KARAR VERİR"
Cumhur İttifakı’nın çok iyi anlaştığını ifade eden Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, "Cumhur İttifakı ilkeler ittifakıdır. AK Parti ile MHP kadar kolay anlaşabilecek başka parti olamaz. Partideki herkes milletin lehine karar verir. Azerbaycan noktasında tıpkı Karabağ da aynı yerden bakmadık mı? Gazze konusunda aynı yerden bakmıyor muyuz? İlkeler üzerinde anlaşan iki siyasi partiyiz. Biz 6 toplantı yaptık, bugün de bu süreci devam ettireceğiz. Belli bir noktaya geldik. O kadar uzun niye çalıştık? Amacımız ne Cumhur İttifakı'nın en fazla belediyeyi alması. Tek başına partileri düşünmüyoruz. Biz öyle bir çerçeve oluşturalım ki  MHP'nin tabanına da AK Parti tabanına da çok şık gelsin. 2019 seçiminin aynısı değil ama o seçim bizim için referans" dedi.

TEMAYÜL YOKLAMASI 26 KASIM'DA!
Yavuz, "Aday adaylığı için biliyorsunuz önümüzdeki perşembe yani 22'sine kadar aday müracaatları bitecekti. Biz bunu 26'sına uzattık. 26'sında temayül yoklaması yapacağız. Sonrasında sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında heyet oturur. Hangi gün oturur ne zaman başlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirine bağlı. Bu çalışma olmadığı zaman bizde de herhangi bir bilgi olmaz. Anketler, çalışmalar yapılıyor. Her kurum çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanımız ile masaya oturduğumuzda masaya bir şeyler gelsin istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

"HENÜZ NETLİK YOK"
Kamuoyunda gündem olan ve hala netlik kazanmayan 3 dönem kuralı ile ilgili de konuşan Yavuz, 3 dönem kuralıyla ilgili henüz bir netliğin bulunmadığını ifade etti. Yavuz,30 Büyükşehir ve 51 il belediyemizde 3 dönem kuralına takılan kimse yok. 3 dönemdir bu işi yapan yok. Bu da bizim değişimi ne kadar iyi yaptığımızı gösteriyor. 81 ilin hiçbirin de 3 dönem duran kimse yok. İlçelerde var ama onlar içinde kuralın uygulanıp uygulanmayacağına dair karar henüz verilmedi. Cumhurbaşkanımızla masaya oturduğumuzda oturulur , tartışılır, ona göre karar verilir” dedi.

"İSTİFAYA GEREK YOK!"
Yavuz, "Milletvekillerinin adaylığını almadık. Onları zaten tanıyoruz. İl başkanlarının da istifalarını istemedik. 1 Aralık'a kadar zaman var. Gerek gördüğümüzde istifa etmelerini isteriz. Kadın ve gençlik kollarını da istifalarını kapattık. Yasa gereği zaten istifalarına gerek yok. Belediye başkanlarının da istifa kapılarını kapattık. Belediye başkanlarının istifa etmesine gerek yoktur. İstifa etmeden belediye başkanlığına devam ederler. Geçen sene YSK tarafından belediye başkan yardımcılarına istifa etme kararı getirilmişti. Bu sene istifalarına gerek kalmadı" diye konuştu.

SANDIK GÜVENLİĞİ
Sandık güvenliği ile ilgili konuşan Yavuz, "Seçimlerde sandık güvenliği konusunda da sandıklarda görevli 5 kişi oluyor. Sistem olarak dünyada bizim kadar güvenli bir sistem yok. Bazı durumlar oluyor, olmasın ama oluyor. Ortaya çıkan sorunları yasa koruyucunun halletmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Yavuz ayrıca, “Adres değişikliği yapmak isteyen seçmenlerimiz, Ocak ayı içerisinde listeler askıya çıktığı zaman İlçe Seçim Kurulu'na elektrik, doğalgaz vs. gibi bir fatura örneği ile giderek adreslerini güncelleyebilirler" ifadelerini kullandı.