Kurban edilecek hayvanların yatırılmasında kullanılan ‘Rueff tekniği’, Kurban Bayramı'nda istenmeyen görüntülerin ve kesim öncesi oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlıyor. Kurbanlığın boynundan, gövde ve kasık bölgesinden geçirilen iple tek hamlede yatırılan hayvanlar daha eziyetsiz bir şekilde kesime hazır hale getiriliyor. Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız da kurbanlıklarını kendileri kesecek olan vatandaşlara bu yöntemi kullanmalarını öneriyor.
yarim_tonluk_hayvani_boyle_yatirdilar3
500 kilogramlık bir hayvanı bile
Kurbanlıkların sağlam bir yere ip ya da zincirle bağlanması gerektiğini söyleyen Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, “Tekniğin adı ‘Rueff’. Kurbanlıkları yatırma sırasında vatandaşlar sakat kalabiliyor, el, ayak kırılmalarının yanı sıra bu durum ölümle de sonuçlanabilir. Bunların yaşanmaması için bu yöntemi öneriyoruz. Kurbanlıklarını kendi imkanlarıyla kesmek zorunda olanlara da bu yöntemi şiddetle tavsiye diyorum” dedi.
Yıldız, söz konusu yöntemle 500 kilogramlık bir hayvanı iki kişinin çok rahatlıkla, hiçbir zarar vermeden yatırabileceğini dile getirerek, “İki kişinin bu ağırlıkta bir hayvanı yatırması normal şartlarda mümkün değil. Bunu yaparken öncelikle sağlam bir ağaca ya da uygun bir yere bağlamamız gerekiyor. Sağlam bir iple önce boynuzlarını bağlayıp, ardından göğse sonra da kasıklara gelece olacak şekilde hareketli düğüm yapılıyor. Ardından da çekme işlemi yapılarak kurbanlık yatırılıyor. Ayakları bağladıktan sonra kesime hazır hale gelmiş oluyor” diye konuştu.

yarim_tonluk_hayvani_boyle_yatirdilar2