Şaşırtan olay, Akyazı ilçesi Şerefiye Mahallesi’nde yaşandı. Enver Yılmaz, bahçesine patates ekti. Bir süre sonra ekilen patatesleri kontrol için bahçeye giden Yılmaz, gördüğü manzara karşısında şaşkınlık yaşadı. Ektiği patatesin yapraklarında domatese benzer meyveler gören Yılmaz, durumu Ziraat Mühendisi ile paylaştı. Ziraat Mühendisi Nur Noyan ise domatese benzeyen meyvenin zehirli olduğu ve tüketilmemesi gerektiği konusunda vatandaşı uyardı.

patates_ektiler_domates_cikti2
Bahçeye patates eken Enver Yılmaz’ın eşi Emine Yılmaz, patatesleri ektikten bir süre sonra kontrol için bahçeye geldiklerini söyleyerek, “Patatesin üzerinde domates olduğunu gördük ve şaşırdık. Yenilir mi, yenilmez mi, zehirli midir diye bilmediğimiz için durumu Ziraat Mühendisi ile paylaştık. Geçen sene de aynı yere ektik böyle bir şey olmadı. Fidesinde domates çıkınca çok şaşırdık” dedi.

patates_ektiler_domates_cikti3
 “Tüketilmemeli zehirli”
Ziraat Mühendisi Nur Noyan ise, “Patates bitkisinde bu şekilde meyveler olması çok normal. Patatesin çiçeği meyveye dönüştüğü zaman domatese benzer. Domatese benzeme sebebi de aslında patates, domates, patlıcan bunların hepsi ayın aileden gelen ürünlerdir. Solanaceae dediğimiz familyadan gelirler. O yüzden de birbirlerine benzerlik gösterebilirler. Patatesin yumrusu dışında kalan herhangi bir bitki aksamı tüketilmez, zehirli alkaloid içerir çünkü. Meyveye dönüşen ve domatese benzeyen kısım, domates değildir. Sadece aynı familyadan geldiği için benzerlik gösterir. Bu yüzden de domatese benzeyen yerinden tüketilmemesinde fayda var” ifadelerini kullandı.

patates_ektiler_domates_cikti7 copy

patates_ektiler_domates_cikti6patates_ektiler_domates_cikti5patates_ektiler_domates_cikti4